Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Drábek po sobě může zamést stopy

Drábek po sobě může zamést stopy

Kdyby nový ministr práce a sociálních věcí nastoupil do úřadu okamžitě, zjistil by, jakým způsobem se zadávaly některé zakázky, je přesvědčen Zdeněk Škromach. Proto prý ministr Drábek se svým odchodem nespěchá. Údajně chce stihnout zamést stopy po činnosti svých spolupracovníků.

Čtyři roky byl ministrem práce a sociálních věcí v kabinetech Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Současnou situaci ve svém bývalém resortu a rezignaci Jaromíra Drábka popisuje Zdeněk Škromach (ČSSD) jako logické vyústění dlouhodobých pochybností o způsobu zadávání veřejných zakázek na ministerstvu.

V rozhovoru pro IHNED.cz potvrzuje, že vztah ministra Drábka a jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky byl velmi blízký, a pozastavuje se nad tím, proč se Jaromír Drábek chystá opustit ministerské křeslo teprve za měsíc.

Jak se jako někdejší ministr práce a sociálních věcí díváte na dění ve svém bývalém resortu?

Pochybnosti týkající se veřejných zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí a upozorňování na nestandardnost jejich zadávání byly dlouhodobé, navíc byly spojeny s poměrně velkými negativními reakcemi společnosti. Víceméně jde tedy jen o logické završení celého tohoto procesu.

Myslíte si, že rezignace Jaromíra Drábka je správným krokem, ačkoli sám ministr stále tvrdí, že Vladimír Šiška prokáže svou nevinu?

Je běžné, že se v politice věci soudí jenom na základě toho, že existuje věcné podezření.

Co mi ale připadá trochu podivné, je způsob rezignace ministra Drábka – tedy to, že se chystá odejít až za měsíc. To vyvolává pochybnosti o tom, že se na ministerstvu budou snažit zamést stopy po činnosti pana Drábka a jeho spolupracovníků. Kdokoli jiný by na ministerstvo nastoupil v krátké době, zjistil by totiž, jakým způsobem byly některé zakázky zadávány.

Vy se tedy nedomníváte, že by se podezření na podplácení na ministerstvu práce a sociálních věcí nakonec ukázalo jako liché?

Je to věc orgánů činných v trestním řízení, my si můžeme myslet cokoli. Vazba ministra Drábka a jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky byla ale velmi úzká, spolupracovali spolu už v Hospodářské komoře. Je proto samozřejmé, že se Jaromír Drábek pana Šišky zastává. Co jiného by ale na druhou stranu měl ministr v takové situaci říkat, i kdyby to bylo jinak?

Kdo by se podle vás měl stát Drábkovým nástupcem?

Kdybych v této chvíli někoho jmenoval, myslím, že bych mu tím vystavil ortel smrti. Nebudu proto nikoho doporučovat, nechtěl bych nikomu ublížit.

Nakolik podle vás ubližuje Nečasově vládě skutečnost, že z ní vypadlo už deset ministrů?

Ukazuje se, že úmrtnost je docela vysoká. Možná, že po krajských volbách neodejde na konci října jen pan Drábek, ale rovnou celá vláda.

Autor: Markéta Kubicová
Zdroj: IHNED.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze