Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Dobrá zpráva pro spolky, odbory a neziskovky

Dobrá zpráva pro spolky, odbory a neziskovky

Poslanci ČSSD předložili návrh, aby rejstříková řízení týkající se spolků, odborových organizací, nadací, nadačních fondů, ústavů a obecně prospěšných společností byla osvobozena od soudních poplatků, a sněmovna tuto novelu bez dlouhých diskusí téměř jednomyslně schválila!

Mezi rádoby zajímavými verbálními přestřelkami a spory o význam slova fízl další dobrá zpráva z Poslanecké sněmovny.

Pro neziskový sektor učinila ČSSD v poslední době dva významné počiny. Nejprve se podařilo přesvědčit hnutí ANO, aby upustilo od nápadu zavést pro neziskové organizace povinné spolufinancování evropských projektů, což by ochromilo například menší organizace v oblasti sociálních služeb, a nyní se prostě podařilo opravit další legislativní nedostatek.

Když se vloni, ještě před ostudným pádem bývalé koalice, přijímal nový občanský zákoník a balík souvisejících zákonů, byl přijat také nenápadný pozměňovací návrh, na základě kterého musí spolky a neziskové a odborové organizace platit poplatek za každou registraci a změnu ve veřejném rejstříku.

Tyto poplatky dopadají velmi těžce zejména na malé neziskové organizace, kterých jsou u nás tisíce, a mnohé z nich mají jen nepatrné rozpočty a závisejí převážně na dobrovolnické práci. Neúměrně navyšují výdaje i organizacím, které mají stovky pobočných spolků, přičemž údaje ke každému z nich je třeba zapisovat zvlášť, a poplatky tak mohou jít do statisíců. Přitom až do konce minulého roku tyto zápisy zpoplatňovány nebyly.

Novelu zákona o soudních poplatcích, která tuto poplatkovou povinnost ruší, čeká ještě projednání v Senátu, ale již dnes je zřejmé, že legislativní iniciativou poslanců ČSSD bude dosaženo rychlé a potřebné opravy problematické právní normy.

Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze