Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Do důchodu v 73? Nesmysl, to mnozí dřív umřou

Do důchodu v 73? Nesmysl, to mnozí dřív umřou

Jednání Senátu ovládly ve středu spory opozice s koalicí o budoucí důchodce. Hlavně sociální demokraté během téměř tříhodinové debaty kritizovali automatické zvyšování věku odchodu do důchodu, s nímž vláda přišla v rámci takzvané malé důchodové reformy

Podle návrhu znění reformy by lidé narození v příštím roce měli odcházet do penze až v 73 letech. "To znamená, že určité ročníky se prakticky důchodu ani nemohou dožít," prohlásil například místopředseda Senátu a stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj návrh nerespektuje dobu, po kterou jsou lidé schopni pracovat, jejich fyzickou opotřebovanost.

Sociální demokraté vládě během čtyřhodinové debaty také vyčítali, že s nimi zvyšování věku odchodu do penze neprojednala a že nestanovila nejzazší hranici. "To, co se navrhuje, je lidově řečeno na oprátku," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Škromachův vládní protějšek Jaromír Drábek (TOP 09) argumentoval zvyšujícím se průměrným věkem a tím, že další postupné zvyšování důchodového věku má přispět ke zlepšení finanční udržitelnosti základního důchodového pojištění. V opačném případě by bylo podle Drábka nutné přistoupit za čas k jednorázovému zvýšení penzijního věku.

Ministr poukázal na úterní doporučení Evropské komise, podle níž by Česko mělo rychlost zvyšování věku odchodu do důchodu ještě zvýšit. Podle Škromacha by se ale vláda, která s EU v jiných případech často nesouhlasí, měla proti tomu ohradit.

"Není nic Evropské komisi do toho, jaký máme důchodový systém. Mám pocit, že toto jsou někdy snahy odvádět pozornost od skutečných problémů, které by Evropská komise řešit měla," dodal Škromach.

Automatické zvyšování důchodového věku, které koalice navrhla v rámci takzvané malé důchodové reformy, Senát již hlasy ČSSD odmítl. Sociální demokraté také prosadili úpravy nového výpočtu důchodů ve prospěch seniorů ze středněpříjmových vrstev. O senátních úpravách důchodové novely rozhodne sněmovna, v níž má na rozdíl od horní komory zatím většinu vládní koalice.

Kdy, kdo do penze Novela počítá z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života se zvyšováním věku odchodu do důchodu pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085.

Autor: ČTK
Zdroj: TÝDEN.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze