Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Dienstbier válčí sám se sebou

Dienstbier válčí sám se sebou

Jiří Dienstbier možná pro ČSSD nebyl nejšťastnějším prezidentským kandidátem, říká mistopředseda strany Zdeněk Škromach. Na březnovém sjezdu se ale sociální demokraté musí posunout dál a sjednotit se, nabádá.

LN: Březnový sjezd v Ostravě se blíží. Těšíte se na něj, nebo ho vyhlížíte s obavami?

Sjezdy sociální demokracie jsou vždy velmi živé. Ten letošní bude skutečně důležitý, protože znamená nástup do náročného volebního období. Personální otázky letos očekávám klidnější, souboj Sobotky a Haška z minulého sjezdu se nezopakuje. Takže ano, těším se.

LN: Neobáváte se střetu s Jiřím Dienstbierem?

Na Jirku Dienstbiera si každý musí udělat názor sám. Nikdo s ním žádné války nepovede. Ale on někdy vede války sám se sebou.

LN: Bohuslav Sobotka ho v rozhovoru pro LN jmenovitě uvedl jako jediného z řadových místopředsedů, kteří by měli pokračovat i po sjezdu. Co na to říkáte?

 Trochu mě to překvapuje. Myslím, že kandidát na předsedu by měl hodnotit všechny členy vedení strany. Taková jednostranná orientace mi připadá dost zvláštní. Ale je věcí Slávka Sobotky, jak se k tomu staví. Stejně tak podpořil na 1. místopředsedu Michala Haška.

LN: Má Dienstbier šanci obhájit pozici místopředsedy?

Někdy je jeho chování zvláštní. Nepochopil jsem například jeho postoj ve druhém kole prezidentské volby. Ale to si musí každý přebrat sám. Myslím si, že ho jistým způsobem zachránilo, že byl zvolen Miloš Zeman, protože kdyby vyhrál Karel Schwarzenberg... to by asi nebylo v sociální demokracii vnímáno pozitivně.

LN: Byl Jiří Dienstbier pro ČSSD vhodným stranickým kandidátem na prezidenta?

Já jsem měl samozřejmě jinou představu. Například pokud šlo o stranického kandidáta, tam to byl Milan Štěch. Hlavně si myslím, že ta kandidatura nebyla komunikovaná dovnitř strany. To nebylo ideální.

LN: Proto jste později podpořil Zemana?

Během volební kampaně jsem akceptoval většinový názor strany a podporoval jsem Jiřího Dienstbiera. Na druhou stranu si myslím, že nesplnil to základní zadání, to jest že neoslovil voličstvo sociální demokracie. Většina voličů ČSSD volila Miloše Zemana i v prvním kole. Nedokázal oslovit ani výraznou skupinu mladých, což se od něj očekávalo.

LN: Nový prezident zavítá na ostravský sjezd. Nebojíte se Zemanova klasického „špičkování“?

Takové to naše trauma z prezidentské volby 2003 už máme za sebou. Věřím, že jsme ho zvládli před druhým kolem, kdy nepostoupil náš kandidát a kdy jsme se výrazně postavili za volbu Miloše Zemana prezidentem. Otázka je, jestli se někteří naši protagonisté do něj nebudou navážet. I taková snaha může být a to by pak museli čekat reakci. Ale věřím, že se budeme snažit o korektní vztahy s novým prezidentem.

Autor: Filip Nachtmann, Lidové noviny

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze