Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Dienstbier by měl respektovat princip demokracie založený na názoru členské základy

Dienstbier by měl respektovat princip demokracie založený na názoru členské základy

ParlamentníListy.cz oslovily předáky ČSSD s dotazem, zda by se mělo celostátní vedení plést do demokratických nominací na místní, okresní či krajské úrovni, konkrétně o problémech s nominací senátora  Dienstbiera.

Obě dvě okresní organizace ČSSD, kde se nachází jeho senátorský volební obvod, tedy Kladno a Praha - západ, Dienstbiera jako kandidáta na senátora nechtějí, a prosazují náměstka kladenského primátora Zdeňka Syblíka.

V Kladně se obávají, že Praha vyšle ke schválení jen Dienstbiera, čímž jejich volbu zcela ignoruje. „Pravda je, že z toho nemáme pocit úplně demokratického postupu," řekl Zdeněk Syblík. Proti svému stranickému rivalovi v boji o nominaci nemá jiné výhrady než to, že v Kladně nepůsobí. „Je z Prahy, v Praze je členem ČSSD, ať kandiduje v některém z pražských obvodů," řekl České justici.

Předseda ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc vysvětlil, jak nominace kandidáta na senátora ve straně probíhá.

„U každého kandidáta by mělo být posuzováno, jak jeho propojení s regionem, který má zastupovat, tak schopnost oslovit voliče a uspět. Výběr kandidátů proto dle volebních řádů dává pravomoc i odpovědnost za výběr především obvodní senátní konferenci a krajskému vedení. Předsednictvo ČSSD by mělo být jen pojistkou pro případ, kdyby byl nominován pro veřejnost problémový kandidát. Rozhodně by na lidech z regionu nemělo vynucovat ´svého´ kandidáta. Například tím, že by udělilo bez vážných důvodů souhlas s kandidaturou jen svému favoritovi, nikoli jeho protikandidátovi. To bych považoval za velmi nedemokratické a účelové obcházení vůle členů z místních organizací,“ řekl ParlamentnímListům.cz Tejc.

„Pan Dienstbier vždy vehementně prosazoval princip demokracie založený na názoru členské základny, demokracie odspoda. Měl by to tedy respektovat, zvláště, když jde o něho. Příklady táhnou,“ míní středočeský poslanec Milan Urban.

„Sociální demokracie má podle mého názoru jako jedna z mála tradičních politických stran úspěšné komunální a regionální politiky, kteří jsou přirozenými kandidáty pro senátní volby v místě, kde dlouhodobě působí a lidé je znají. Voliči do Senátu až na vzácné výjimky nemají příliš rádi ´z Prahy´ centrálně dosazené obličeje. Chápu, že Jiří Dienstbier chce být opět senátorem. Měl by přitom ovšem respektovat vůli členské základny, na kterou se ostatně on sám tak často a rád odvolává,“ připomíná jihomoravský hejtman a poslanec Michal Hašek.

„Senátní volby nejsou v žádném případě volbami předčasnými se zvláštní časovou i rozhodující strukturou tak, jak tomu bylo u posledních voleb do Poslanecké sněmovny. Každý zásah vyššího stranického orgánu do řádného demokratického výběru a procesu schválení nominací, jakož i případný rozpor v územní příslušnosti senátora je poničováním demokratických prvků v činnosti ČSSD,“ varuje poslanec Václav Klučka.  

Celý článek čtěte na portálu ParlamentníListy.cz.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze