Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Demokracie není dokonalá, ale nic lepšího nemáme

Demokracie není dokonalá, ale nic lepšího nemáme

 

V pátek 14. listopadu proběhlo slavnostní setkání osobností a řady předních politiků k pětadvacátému výročí sametové revoluce. V úvodu ke slavnostnímu shromáždění promluvili předseda sněmovny Jan Hamáček a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (oba ČSSD). Oba se shodli na tom, že demokratické hodnoty je třeba trvale rozvíjet.

„Nic se nezměnilo na ideálech 17. listopadu," zahájil své vystoupení předseda Poslanecké sněmovny ČR Jan Hamáček (ČSSD). Ideály svobody jednotlivce, demokracie, to vše odstartoval listopad 1989. „ V onom základním poslání sametová revoluce uspěla," pokračoval.

Připustil sice, že porevoluční doba vedla i k rozdělení Československa, ale vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou velmi dobré a v dnešní den bychom si prý měli připomínat to, co nás spojuje, nikoli to, co nás rozděluje. Současná mladá generace, která už listopadové události nezažila, by se měla zapojit do dění v zemi tak, aby si i oni mohli později říci, že chtějí žít v České republice, protože ji považují za nejlepší místo k životu.

Po Hamáčkovi vystoupil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). „Je čas na střízlivou reflexi sametové revoluci," zdůraznil. Za rozhodně pozitivní považuje vstup Česka do Evropské unie, a to i proto, že to opětovně sblížilo Čechy a Slováky.

„Dnes je ale třeba řešit i prohlubující se sociální rozdíly, oligarchizaci moci a zároveň zapojení občanů do veřejného života. Lidé by podle Škromacha neměli opovrhovat politikou. Ano, demokracie není dokonalá, ale co je alternativou? Všude, kde to zkusili jinak, to vedlo jen k různým formám totality," varoval Škromach. Připomněl také slova prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, že demokracii je třeba trvale rozvíjet.

Zdroj: parlamentnilisty.cz
Autor: mp

Projev u příležitosti Slavnostního shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze