Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Dělali jsme, co jsme mohli...

Dělali jsme, co jsme mohli...

ParlamentníListy.cz přináší článek o církevních restitucích.

Obrany ČSSD se ujal pouze  poslanec Jaroslav Foldyna.

„ČSSD před volbami neslibovala, že se církevní restituce zruší, ale že se bude snažit nějakým způsobem optimalizovat nebo snížit zatížení státu. To bylo v slibech ČSSD. Jenže s padesáti poslanci, co můžeme dělat?" vyložil napřed řečnicky odpověď Foldyna.

„Když to veřejnost necítila, že je tady problém a nechala si v uvozovkách ukrást 150 miliard a nešla k volbám a nevolila politické strany, které měly ve svém programu nějakou revizi tohoto, no tak výsledek je takový, že se snažíme, ale snaha je úměrná padesáti poslancům,“ uvedl dále Foldyna pro ParlamentníListy.cz s tím, že nějaké výtky od KSČM necítí jako pravdivé.

Podle něj je právě nyní v Parlamentu jeho návrh zákona o prodloužení lhůt na vydávání majetku církvím. „Stát si musí tady udělat jasno, na který majetek mají církve nárok. Neměl by se ale tady rozhodně vydávat majetek, který by nějakým precedentem mohl prolomit Benešovy dekrety, což se nyní mohlo stát na hradě Bouzov, kde o majetek žádá Řád německých rytířů. Čili není to nic, co by bylo hotové, a není to tedy tak, že by od něčeho ČSSD odstoupila,“ hájil dál barvy strany Foldyna.

Podle něj by bylo prospěšné, aby právě tato norma – která byla v článku již výše zmíněná – sněmovnou prošla, neboť úředníci na vydání majetku mají už jen tři týdny a přitom je v žádostech o vydání majetku celá řada pochybností a stát, kdyby se o tyto majetky soudil, tak by mu vznikly další náklady. „Kdyby to úředníci ve spěchu vydali, mohlo by také dojít k prolomení Benešových dekretů,“ poznamenal.

Na poznámku, že se ale norma nestihne legislativně „projet“ Parlamentem během pouhých tří týdnů, pokrčil poslanec jen rameny.

„Stát se musí o tento zákon byť jen pokusit. Na to, co se nestihne vydat, tak se tato norma může vztahovat. Je ale pravda, že tento zákon může platit nejdříve od listopadu, máte pravdu,“ dodal nakonec Foldyna s tím, že důležité by také bylo zdanit církve, neboť jsou vyjmuté z daňových povinností z příjmů.

Celý článek čtěte zde.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze