Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Cyklisté si budou moci dát tři piva, podpořili Škromachův návrh senátoři

Cyklisté si budou moci dát tři piva, podpořili Škromachův návrh senátoři

Senát schválil návrh Zdeňka Škromacha, aby cyklisté mohli mít při jízdě na cyklostezkách až 0,8 promile alkoholu v krvi. To odpovídá až třem pivům či třem skleničkám vína. Zákon míří do Sněmovny.

Senátor Zdeněk Škromach z ČSSD přesvědčil 21 svých kolegů, aby podpořili jeho návrh povolující cyklistům alkohol, přestože dopravní experti varují, že opilý cyklista může být pro svoji nestabilitu nebezpečnější než řidič auta.

Návrh podpořila například bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která při předchozí rozpravě vyzdvihovala pozitivní vliv piva na utužování společenské pospolitosti. Proti návrhu hlasovalo šest přítomných senátorů, zdrželo se 14 senátorů a 41 jich při hlasování nebylo přítomno (jak senátoři hlasovali najdete zde).

Zrušení nulové tolerance k alkoholu za řídítky odmítá ministerstvo dopravy, rozhodne o něm ale Sněmovna, v níž se podobné úpravy zatím prosadit nepodařilo.

Předloha má uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vyšším vlivem alkoholu novela zachovává, snižuje ji ale ze současných 2500 až 20 tisíc korun na nejvýše 500 korun.

Ve středu Škromach společně se senátorem Ivo Valentou v Senátu převzali dopisy od 4500 cyklistů, kteří podpořili toleranci alkoholu v krvi. „Podporuju to, protože na cyklostezky patří úměrná míra alkoholu. Ať už je to jedno pivo nebo pohárek vína. Je paradoxní, že v Česku si pivo nedám a v Rakousku můžu,“ řekl Valenta.

Souhlasíte, aby cyklisté mohli jezdit po cyklostezkách s až 0,8 promile alkoholu v krvi? Zapojte se do ankety na webu idnes.cz

Autor: zt, fer
Zdroj: idnes.cz 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze