Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD trvá na placení prvních tří dnů nemoci

ČSSD trvá na placení prvních tří dnů nemoci

ČSSD respektuje dnešní rozhodnutí Ústavního soudu ve věci karenční doby pro zaměstnance, přesto i nadále považuje neplacení prvních tří dnů nemoci za sociálně nespravedlivé a nepřijatelné. Obzvláště v kombinaci se zvyšováním poplatků ve zdravotnictví, doplatků za léky na recepty a dalšími opatřeními pravicové vlády Petra Nečase významně zvyšující prakticky všechny daně a zdražující náklady na bydlení, služby, základní potraviny i léky.

„ČSSD připraví takový návrh změny zákona, který umožní proplácení prvních tří dnů nemoci. Tento návrh předloží ještě v tomto volebním období a pokud by se nám jej nepodařilo prosadit v Poslanecké sněmovně s pravicovou vládní většinou, bude to jedno z prvních opatření, které sociální demokracie prosadí, pokud získá v nových parlamentních volbách dostatečnou podporu voličů,“ sdělil Zdeněk Škromach, stínový ministr sociálních věcí ČSSD.

ČSSD dlouhodobě bojuje za spravedlivá práva zaměstnanců omezovaná asociálními, chybnými a nespravedlivými pravicovými reformami vlády M. Topolánka a P. Nečase. Proto se s podněty obrací i na Ústavní soud. V roce 2008 uspěla ČSSD s náhradou mzdy zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci, kdy soud jednoznačně rozhodl ve prospěch zaměstnanců. Proto dnešní rozhodnutí Ústavního soudu považuje sociální demokracie za překvapivé, neboť všechny podstatné skutečnosti byly podle našeho názoru shodné jako v roce 2008, přesto vynesený verdikt je zcela opačný.

„Jsme nadále přesvědčeni, že opatření pravicových vlád, které zavedlo karenční dobu a sebralo tak zaměstnancům v prvních třech dnech nemoci jakoukoli náhradu mzdy, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod. V ní je jasně zakotveno právo na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti v práci, které stále není podle našeho názoru dostatečně ošetřeno,“ uvedl poslanec ČSSD Roman Sklenák.

Nečasova pravicová vláda vhání zaměstnance na jedné straně do sociální pasti rekordního zdražování, plošného krácení mezd a raketového zvyšování zdravotnických poplatků, na straně druhé výrazně oslabuje jejich práva, když jim například odepírá náhradu mzdy v prvních dnech nemoci. Stav, kdy si zaměstnanec nemůže dovolit zůstat první tři dny nemoci bez jakéhokoli příjmu a i v době onemocnění je tak donucen pracovat, je pro sociální demokracii zcela nepřijatelný.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze