Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD se zaměřuje na záchranu úrovně důchodového pojištění

ČSSD se zaměřuje na záchranu úrovně důchodového pojištění

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: P. Krátkého

Vážený pane poslanče Škromachu, mám na Vás konkrétní dotaz a sice:

Byl jsem zaměstnán na HPP (hlavní prac. poměr), ze kterého jsem před třemi roky odešel do řádného starobního důchodu. Zůstal jsem do dneška na VPP jako OSVĆ a teď chci i tuto činnost skončit.
Při dotazu na ČSSZ mi bylo řečeno, že se mi důchod přepočítávat nebude, přestože jsem poctivě platil sociální pojistění. Připadá mi to nelogické, ale bylo mi také řečeno, že je to Váš výmysl. Proto Vás prosím o odpověď, i když mne asi nepotěšíte.
Děkuji Vám předem za Váš čas a přeji hodně úspěchů ve Vaší práci.

Zdravím, Váš volič

P. Krátký

Odpověď:

Vážený pane,

v důchodovém pojištění platí již po dlouhou dobu před tím, než jsem se stal ministrem práce a sociálních věcí, zásada, že starobní důchod se zvyšuje pouze pojištěnci, který po vzniku nároku na důchod vykonával výdělečnou činnost, jestliže starobní důchod nepobíral a nepobíral ani invalidní důchod (srov. dnes např. § 34 odst. 2 zákona o důchodovém pojištění).

Tato zásada, do níž se promítá princip solidarity pojištěnců, vychází z potřeby zajistit dostatečné zdroje na výplatu důchodů. V důchodovém pojištění nelze plně uplatnit ekvivalenci mezi placeným pojistným a vypláceným důchodem, protože v takovém případě by velká většina důchodců dostávala oproti současnosti podstatně nižší důchod a jen malá část pojištěnců s vysokými příjmy by si ve srovnání se současným stavem polepšila. Jistě jste postřehl, že vláda Petra Nečase se v praktických krocích důchodové reformy vydává cestou výrazného zvyšování ekvivalence v důchodovéím systému pro budoucí generace s tím, že část pojistného odváděného dnes na důchodové pojištění bude vyvedena do soukromých penzijních fondů.

To ve svém důsledku zhorší finanční situaci důchodového pojištění a zvýší riziko pro udržení reálné hodnoty vyplácených důchodů. ČSSD se proto v současné době zaměřuje více než na parametrické reformy na stabilizaci veřejných financí a záchranu přiměřené úrovně důchodového pojištění v České republice.

S pozdravem

Zdeněk Škromach

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze