Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD: Novela vinařské legislativy ochrání poctivé vinaře

ČSSD: Novela vinařské legislativy ochrání poctivé vinaře

Poslanecká sněmovna začne na aktuální schůzi projednávat vládní novelu zákona o vinohradnictví a vinařství, která má omezit pančování vína.

„Sudová vína se stala jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů. Více než třetina vzorků při kontrolách provedených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí je nevyhovující,“ uvedl Ladislav Velebný, místopředseda sněmovního Zemědělského výboru. Tento stav má změnit registrace prodejců a zavedením jejich přímé odpovědnosti za kvalitu a parametry výrobku, který uvádějí na trh. „Novela zákona povede k eliminaci nelegálních nenahlášených prodejen pančovaného sudového vína,“ vysvětlil Ladislav Velebný.

Zákon jasně definuje, co je pančování vína a zvyšuje sankce za porušení výrobního postupu. Zatímco dnes mohou kontrolní orgány uložit pokutu do 5 milionů, maximální hranice se zvyšuje na 50 milionů korun. „Zpřísnění podmínek pro dovoz a prodej sudového vína má za cíl ochránit poctivé vinaře, které poškozuje černý trh a falšování vína,“ řekl Jiří Petrů, místopředseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny.

 Novelu vinařské legislativy vítá hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Děkuji vládě, že našla odvahu přijít s tímto návrhem,“ zdůraznil hejtman. „Daňové úniky z tzv. černého vína se odhadují až na čtyři miliardy korun ročně. Bude proto nezbytné do legislativy též zapracovat tvrdší postihy, aby se pančování alkoholu stalo trestným činem. Stíhán musí být nejen ten, kdo pančovaný alkohol prodává, ale přímo i nepoctivý výrobce, který jej uvádí na trh,“ řekl Michal Hašek.

Právě projednávaná novela zákona o vinohradnictví a vinařství též upravuje podmínky pro výsadbu nových vinic nebo opětovnou výsadbu révy. V souladu s legislativou EU umožňuje udělovat pěstitelům povolení pro výsadbu révy, která pro ně nebudou spojena s žádnými náklady.

Autor: PV

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze