Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD je pro přímou volbu hlavy státu, ohledně přímých voleb starostů váhá

ČSSD je pro přímou volbu hlavy státu, ohledně přímých voleb starostů váhá

Sociální demokracie jednoznačně podporuje přímou volbu prezidenta, v otázce přímé volby starostů však není nejsilnější opoziční strana jednotná. Agentuře Mediafax to v pondělí v Brně řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach

"Podporu přímé volby hlavy státu máme zakotvenu mezi stranickými programovými prioritami," řekl Škromach. Jiná situace podle něj panuje v sociální demokracii ohledně přímých voleb starostů. "Tento problém uvnitř strany diskutujeme. Názory rozhodně nejsou jednotné," připustil senátor.

Společnou vůli k zavedení přímých voleb starostů však zatím nenašly ani vládní partaje, které mají jejich uskutečnění dokonce napsány v koaliční dohodě. Rok před krajskými volbami proto vládnoucí koaliční strany začaly poukazovat na řadu ústavních problémů, které by přímá volba přinesla.

Česká veřejnost se ale k přímé volbě starostů přiklání stále více. Její zavedení podporují podle letošní analýzy ministerstva vnitra dvě třetiny obcí bez rozdílu velikosti. Uzákonění přímé volby starostů chystá vnitro v návrhu volebního kodexu v obcích, kde se nevolí obecní rada. Se zavedením počítá od příštích komunálních voleb v roce 2014.

Z výsledků ministerské analýzy vyplývá, že přímou volbu starostů v současnosti podporuje 65 procent obcí. Zavedení této volby podle něj nepodporují pouze malé vesnice, ale i obce s více než tisíci obyvateli. Ve vískách s méně než 500 obyvateli se podpora podle výsledků ankety pohybovala na 66 procentech, u obcí do 1000 obyvatel na 65 procentech a u obcí od tisíce do 1500 obyvatel klesla na 60 procent. U lidnatějších obcí byla znovu vyšší s výjimkou obcí nad 5000 obyvatel, kde dosahovala 59 procent.

V celém procesu zavádění přímé volby starostů v Česku bude vzhledem k potřebě měnit zákony ústavní většinou klíčová úloha opozice. ČSSD si zatím stejně jako vnitro představuje zatím spíše přímou volbu starostů v obcích do 1500 lidí s tím, že na hlavu obce by měly přejít pravomoci rady.

Zdroj: Eurozprávy.cz

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze