Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD chce prioritně pomoci rodině ve chvíli, kdy jeden z rodičů přijde o práci

Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha se dají předkládané návrhy ODS označit za snahu o nárust byrokracie. Ta by podle něj mohla kontrolovat každého, jak žije, co dělá, a na základě toho rozhodovat, zda dostane nebo nedostane sociální dávku.

Návrhy ODS jako celek nezasahují podle místopředsedy sociální demokracie Zdeňka Škromacha vůbec ty, kteří se dlouhodobě práci vyhýbají a kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Týká se to například těch, kteří nepracující rok a déle. Byli by nuceni již ve druhém měsíci nezaměstnanosti nastoupit na rekvalifikaci nebo případně odpracovat až čtyřicet hodin veřejně prospěšných prací měsíčně, díky tomu by ztratili nárok na podporu a nebyli by schopni si hledat práci.

Další opatření se týká vyplácení přídavků na děti, které by měli být vypláceny ve formě poukázek. „Rodiny by pak byly nuceny nakupovat v konkrétních prodejnách za konkrétní ceny a nemohly by si vybrat lepší či výhodnější zboží,“ říká místopředseda Zdeněk Škromach. Podle něj není ideální ani varianta vyplácení přídavků formou daňové úlevy. Pokud by člověk ztratil zaměstnaní, je okamžitě bez podpory pro svou rodinu.

Sociální demokracie dlouhodobě prosazuje princip, ve kterém je práce přednější než život ze sociálních dávek. Což jsme potvrdili změnou tohoto systému a je potřeba ho dále rozvíjet. Hlavním problémem je souběh sociálních zajištění a práce na černo - což je jedno z mála opatření, které ODS pravděpodobně přebrala z programu sociální demokracie. Je potřeba více přitlačit na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají lidi na černo. Koncepce ČSSD v oblasti podpory rodin s dětmi je jasná: pomoci rodině především právě v té chvíli, kdy přijde jeden z rodičů o práci.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze