Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

ČSSD Ano penzijní reformě. Ne ožebračení důchodců

ČSSD Ano penzijní reformě. Ne ožebračení důchodců

Jediné, na čem se s ODS v oblasti sociálního zabezpečení shodneme, je fakt, že je zapotřebí penzijní reforma, odrážející společenské a ekonomické změny během posledních 20 let.

Ovšem na tom kdy by tato reforma měla odstartovat a jak by měla vypadat, už shoda nepanuje. A ani nemůže – cílem pravice je totiž nenápadná privatizace penzijního systému spojená s drastickým poklesem životní úrovně našich důchodců.

Zdá se, že bývalá vládní koalice, dlouhodobě nečinná v čelení nastupující ekonomické krizi, byla až překvapivě činorodá, pokud jde o to, jak na poslední chvíli naplnit dlouhodobý záměr privatizace důchodů. Zde lze hledat hlavní příčinu neustále se opakujících ataků na sociální pojistné (nejnověji pod rouškou antikrizových opatření).

Hlavní „antikrizové opatření“ – snížení sociálního pojištění (v celkovém rozsahu 18 miliard korun) totiž z důchodového systému odčerpá již v letošním roce dalších 12 miliard. Sama tato „aktivní“ opatření předchozí vlády vytvoří deficit na důchodovém účtu v letošním roce v rozsahu okolo šesti miliard. Další zhruba čtyři miliardy pak bude mít na svědomí nárůst nezaměstnanosti.

Česká pravice hodlá důchodový systém privatizovat postupně. Prvním krokem má být „dobrovolné“ vyvedení 4 % pojistného ze základního důchodového pojištění a jeho převedení do soukromých kapitálových fondů, tzv. opt-out. Maličkost? Ani omylem! Vyvedení čtyř procent by pro státní pokladnu představovalo výpadek v rozsahu 48 miliard korun ročně!

Stejná částka by přitom přibyla na účty soukromých penzijních fondů, které by z ní odčerpaly náklady na marketing, mzdy managementu a přiměřený zisk, a pak by zbytek rozdělily mezi naše seniory. Nebo také nerozdělily…

Naši senioři musejí již nyní vystačit s málem – valná většina z nich pobírá penzi nižší než deset tisíc, výjimkou nejsou ani důchody okolo šesti tisíc korun. V takovém případě mají senioři mimořádně napjatý rozpočet a skutečně si nemohou dovolit jakýkoliv výpadek. Rozhodně není možné, aby si lidé po 40 a více letech poctivé práce kladli otázku, zda budou jíst nebo bydlet, protože si oboje najednou nemohou dovolit! Tento tzv. opt-out se tak může stát pro nízko, ale i středně příjmové skupiny zásadní komplikaci, a pro řadu podnikatelských skupin velmi lukrativním byznysem.

ČSSD je pro důchodovou reformu a v minulosti učinila řadu kroků, aby tato reforma mohla pokračovat. Na rozdíl od ODS a TOP 09 si ovšem dobře uvědomuje, že na takové reformě musí panovat shoda napříč širokým politickým spektrem. Uvědomujeme si také, že tato reforma musí v první řadě zajistit dlouhodobou finanční stabilitu základního průběžného penzijního systému, který je schopný účinně chránit společnost před růstem chudoby ve stáří. Různé soukromé fondy či penzijní připojištění pak mohou, jako tomu je na západ od našich hranic, fungovat pouze jako doplněk. Jedině taková penzijní reforma dokáže zajistit lidem, kteří po celý život poctivě pracovali, slušnou životní úroveň i ve stáří.

Nejděsivější na diskusi o důchodové reformě je však skutečnost, že se zvrhla ve špinavý boj o stovky miliard, ve kterém je vše dovoleno, třeba i vyvolávání mezigenerační nenávisti, jehož jsme byli a jsme svědky. Hesla „Nechceme platit vaše dluhy“ či „Schovejte babičce před volbami občanku“ hovoří jasně. Tady však již nejde o důchodovou reformu, ale o demokracii.

Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze