Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Člověk nesmí zapomenout odkud vyšel

Člověk nesmí zapomenout odkud vyšel

BRNO: V tomto víkendovém rozhovoru si povídáme s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem. O jeho případné prezidentské kandidatuře, zdravotnictví, i o vaření. 

IRJ:  Letos oslavujete své šedesátiny a zároveň dvacet let v politice. Jaký je Váš recept na politickou „dlouhověkost“?

Mým životním krédem je: „NEJHORŠÍ SMRT JE Z VYDĚŠENÍ“. Hlavní nejspíš bude udržet klid, nadhled, jednat fér a nikdy nezapomínat na zájmy občanů naší země. K tomu patří každodenní setkávání se s občany a seznamování  se s jejich názory. Člověk nesmí zapomenout odkud vyšel. 

IRJ:  V mnoha rozhovorech jste se zmínil o tom, že jste kromě prezidentství vyzkoušel již všechny politické funkce, což je poměrně úspěch. O Vaší prezidentské kandidatuře vedou média dlouhé debaty přes rok. Jak se k tomu stavíte, po všech kladných i posměšných reakcích? Více preferencí v průzkumech má i Váš senátní kolega Kubera...

Ano, je to tak, byl jsem již ministrem, místopředsedou vlády, poslancem a předsedou sněmovního výboru. V současnosti jsem místopředsedou Senátu PČR. Prezidentský post považuji, ve vší úctě, za vrchol politické kariéry. Pakliže bych získal podporu své politické strany, určitě bych se kandidatury zhostil s co největší odpovědností. Zároveň jsem však také již několikrát i v mediálních vyjádřeních uvedl, že pakliže by znovu kandidoval Miloš Zeman, já bych o to neusiloval, nemělo by smysl tříštit síly, protože oba oslovujeme z velké části stejné skupiny voličů. To je problém i ČSSD, kdy naši voliči většinou představují i základ voličů Miloše Zemana.

IRJ:  Čím chcete přitáhnout v současných volbách voliče? Upoutal jste na sebe poměrně kontroverzními „Hovory“, které po Vás kopírují další politikové, ovšem bez valné odezvy. Dal jste jim k námětu autorská práva?

Značku jsem si neregistroval, tudíž asi autorská práva vymáhat nemohu…. (smích)… Nicméně jsem si vědom, že jsem pro mnohé kolegy byl inspirací pro jejich vlastní aktivity v komunikaci s občany, nejen na sociálních sítích. Myslím, že zpětná vazba mezi politikem a občany je základ úspěšné politiky.

IRJ:  Ve svém životopise uvádíte zájem sport – cyklistika. Pak je nasnadě, že lobbujete za vypití „pohárku“ na cyklostezkách a silnicích nižších tříd.  Zranění cyklisté pod vlivem alkoholu jsou poměrně častý úkaz. Co když Vám nějaký takový cyklista padne přímo pod kola auta?

Jak jste sama naznačila v otázce, cyklista ohrožuje především sám sebe, pakliže se pohybuje po cestách pod vlivem alkoholu či jiných látek. Je na svobodném úsudku a zodpovědnosti všech cyklistů, kdy jsou schopni bezpečné účasti v provozu na pozemních komunikacích. Můj návrh jednoznačně neuzákoňuje právo jezdit a padat pod kola aut opilým cyklistům, uvádíme tam přijatelnou hranici, která z vědeckého hlediska ještě není klasifikována jako opilost. Je to zákon pro slušné lidi, stejně jako je tomu v naprosté většině zemí EU. Ti, co chtějí nadměrně pít, pijí již dnes. A těch se zákon netýká.

IRJ: Tím se dostáváme k záchranné službě. Její fungování po 1. 1. 2017 je, v případě té letecké, v ohrožení. Podle ministra financí ji bude poskytovat v JMK Policie ČR, která ovšem dosud v JMK má k dispozici pouze jeden vrtulník lehké techniky a navíc nevybaven záchranářskou technikou. Jak bude podle ČSSD ve zdravotnictví situace dále vypadat???? Resort zdravotnictví má na starosti právě ČSSD…

Otázka letecké záchranné služby je věcí krajů i státu, včetně ministerstva zdravotnictví. Odpovědnost nese především vláda za svá rozhodnutí, tedy i pan místopředseda vlády Andrej Babiš, který se právě v této věci mimořádně angažoval v neprospěch stávajících poskytovatelů jak jsem zaslechl. Záměr vlády, aby v budoucnu zajišťoval leteckou záchrannou službu stát vzhledem k finančním nákladům, není špatný. Pakliže však současným poskytovatelům končí smlouvy ke konci letošního roku, je pochopitelné, že nastane překlenovací období, kdy poskytovatelé budou vybráni ve vypsaném tendru a budou v různých krajích se lišit, dokud se systém nevybuduje a službu nebude moci kompletně převzít stát. Maximálním zájmem všech je hlavně to, aby služba byla zajištěna ve stejné kvalitě a dostupnosti jako doposud.

IRJ:  Ministr zdravotnictví svaluje vinu na ministra financí, který ČSSD v oblasti zdravotnictví označuje za populisty a naopak.  Kde je tedy, podle Vás, ta díra, kterou si vláda v odpovědích v oblasti zdravotnictví kontruje?

Je pravda, že do připraveného návrhu uhodil pan ministr financí, a tím se situace zkomplikovala a časově protáhla. Nevím, však teď přesně nač narážíte? Obecně vzato si musíme uvědomit, že zdravotní péče pro občany není výdělečnou službou. Přesto do českého zdravotnictví na rozdíl od jiných především západoevropských zemí plyne mnohem menší podíl HDP. Navzdory tomu je naše zdravotní péče na špičkové úrovni a já jsem přesvědčen, že také musí zůstat. Pokud stát má hospodařit s investicemi občanů do věcí veřejných, zdravotnictví je jednoznačně jedním z prioritních výdajů. Pan ministr Babiš vnímá zdravotnictví jako ziskový sektor, samozřejmě, pokud investuje do reprodukčních klinik, ty výdělečné jsou… i když vydělávat na lidském zdraví či možnosti mít potomka je pro mě nepochopitelné. Pan Babiš a jeho ANO by rád měl větší vliv na zdravotnictví, aby mohl výrazněji  ovlivňovat tento rezort, který má vliv na jeho podnikatelské aktivity podobně jako v oblasti zemědělství a potravinářství. To ale ČSSD nepřipustí.

IRJ: Obraťme list: minimální mzda se zvýšila meziročně v prvním čtvrtletí tohoto roku o 4,4 % na 26 480 Kč. Sám v diskusi na Vašem FB říkáte, že 2/3 lidí na tuto mzdu nedosáhnou. Co konkrétně Vy navrhujete, aby i prodavačka v supermarketu měla důstojnější platové podmínky?  Kromě vstupu do odborů, kdy za jejich založení často zaměstnancům supermarketů hrozí vyhazov….

Pokud by se minimální mzda pohybovala na 26 tisících korun, bylo by to krásné. Bohužel jste měla nejspíš na mysli „průměrnou mzdu“. V průměru je jedno kouzlo, když máte dvě kuřata, Vy sníte dvě a Váš partner nebude mít žádné, stejně průměrně jste měli každý jedno. Ale teď vážně, je nutné tlačit na tu minimální mzdu v ČR! Sociální demokracie chce navýšení na 11 tisíc a já bych usiloval i o vyšší částky. Vůči zaměstnavatelům by bylo asi férové pravidelné navyšování třeba o 500 Kč každého půl roku, aby se na to mohli připravit. Pokud budeme usilovat o navyšování těch nejnižších mezd, potlačíme tím černé mzdy a zároveň dodáme sílu odborům a dalším zaměstnancům, aby požadovali navyšování svých mezd v prosperujících podnicích, kde v současnosti dochází k vyvádění kapitálu většinou do zahraničních mateřských korporací a soukromých rukou.

IRJ: Pochopitelně průměrnou, omlouvám se za nepřesnost a děkuji za opravu. Pokrčujme tedy dále, jako redaktor se profesně kaji. Navrhujete tři dny placené nemocenské opět. Nic logicky proti tomu. Ale co na to odpovíte živnostníkům? Těch pár drobných v řádech pár halířů měsíčně? Zvláštně se pak nabízí otázka, proč volit ČSSD, která živnostníky nazvala v minulosti parazity?

Navrhovaný zákon platí stejně tak i pro živnostníky. O jaké částky jde, se odvíjí také od ochoty živnostníků si platit nemocenské pojištění a jeho výši. Obecně však lze říci, že na zdravotnictví OSVČ spíše vydělávají, než prodělávají. Tak byla tehdy myšlena i zmínka Jana Mládka, která, musím uznat, byla velmi nešťastná. To, že živnostníci mají paušály a odvádějí oproti zaměstnancům menší odvody, je však pravda. Problém je, že mzdy v ČR nejsou nijak vysoké, a tak mnozí malí živnostníci by ani vyšší odvody odvádět nemohli. Proti tomu chceme bojovat především snahou o kvalitnější cenu české práce. To je v zájmu jak zaměstnanců, tak drobných živnostníků, proto by nás měli volit. Jinak jsem přesvědčen, že zaměstnanci by měli mít náhradu za dobu nemoci již od prvního dne. Je tomu tak v polovině zemí EU. Do budoucna bych rád prosadil vyšší náhradový poměr při dlouhodobé nemoci. Po dvou týdnech nemoci navýšit ze současných 60% na 75%. A to se bude týkat i živnostníků.

IRJ: Úplně se nyní tedy vykašleme na politiku. Docela jste shodil hromadu kil, řada žen, ale i mužů, se Vám chce vyrovnat.  Co to je za dietu? Jakou mi doporučíte pro přibrání?

Prošel jsem mnoha různými dietami, nejefektivnější byla jednoznačně proteinová dieta. Pakliže nemáte vážné zdravotní komplikace, mohu ji vřele doporučit pro redukci váhy v dobrém čase a bez stresu z hladovění. Jaká je „dieta“ pro přibrání? …(smích)… Myslím, že to všichni dobře známe, jde především o příjem jídla nepravidelný, nárazový, nejlépe večer. Strava nekvalitní. A hodně velkou roli hrají určitě přílohy a pečivo. Ale nejlépe poradí lékař nebo odborně vzdělaný zdravotník. I přibrat se dá řízeně. Ale vždy je potřeba pevná vůle a srovnat si to v hlavě. Bude mi ctí, pokud bych byl v hubnutí inspirací dalším lidem. Je to pro mě i závazek.

IRJ:  Ráda bych Vás viděla vařit v předvolební kuchyni. S jakým receptem se předvedete?

Ode mě v předvolební kampani žádné koblihy ani jiné kulinářské vychytávky neočekávejte. Popravdě stejně vařit moc neumím, tak bych tím voliče asi moc neohromil… Raději s nimi budu řešit otázky, které je tíží, abych je mohl kvalitně reprezentovat a přispět ke zlepšení. Jinak mé oblíbené jídlo je smažený sýr, dobrý guláš nebo jelítko.

IRJ: Díky za rozhovor a přeji krásný den a úspěch, jak v soukromém, tak i pracovním životě. 

Autor: © BEVALproduction, Šárka Beruch Konečná, IRJ, 2016

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze