Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Chceme si dát na kole pivo! žádá 4500 cyklistů

Chceme si dát na kole pivo! žádá 4500 cyklistů

Otevřený dopis s 4500 podpisy na podporu tolerance určité míry alkoholu u cyklistů předal v Senátu cyklista Michal Hudec z Babic na Uherskohradišťsku. Dopis má podpořit senátní návrh, který by umožnil netrestat cyklisty za to, že před jízdou vypijí několik skleniček vína nebo piva.

Senát o něm bude hlasovat ve středu nebo ve čtvrtek. Schválení návrhu podpořily tři senátní výbory. S tolerancí alkoholu ale nesouhlasí ministerstvo dopravy ani jeho organizace BESIP.

"Podpisová akce vznikla kvůli tomu, že se na cyklostezce začínají objevovat policisté, kteří - neřekl bych přímo až buzerují - ale zbytečně dávají dýchat cyklistům, kteří ani nepožili alkohol a nic neprovedli," řekl Hudec. Jako příklad uvedl případ cyklisty, který vypil dvě piva, policie mu poté naměřila 0,3 promile alkoholu a udělila pokutu tři tisíce korun.

V hospodách testery na alkohol

Na podporu návrhu vystoupili v Senátu jeho místopředseda Zdeněk Škromach (ČSSD) a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků). Škromach zopakoval, že jde o rozumný návrh pro slušné lidi. Předkladatelé prý vycházejí ze zkušeností v zemích jako Rakousko, Německo, Francie a Itálie, kde je určitá míra alkoholu povolena.

"A nikde se neprokázalo, že by to mělo nějaký větší vliv na nehodu," řekl. "U těch lidí, kteří pijí nad míru, se tento zákon netýká," dodal. Valenta považuje za námět pro provozovatele hospod, zda by mohli mít k dispozici pro cyklisty i testery na alkohol, a každý cyklista by si tak mohl ověřit jeho hladinu v krvi.

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Odpovídá to přibližně dvěma až třem pivům.

Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu. Pokud Senát návrh schválí, dostane ho k projednání sněmovna.

Autor: ČTK

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze