Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Chat se Zdeňkem Škromachem

Chat se Zdeňkem Škromachem

Ve čtvrtek 21. dubna 2011 odpovídal na Vaše dotazy v online chatu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach

Otázka : Myslíte si,že je TOP 09 čistou stranou bez poskvrny jak uvádí a že se jí krize ve vládě netýká jak prohlašuje.Já osobně si myslím,že ano.S pozdravem příznivec a volič ČSSD.
Jorda.J.

Odpověď : TOP09 má za vládu stejnou politickou zodpovědnost jako i ostatní koaliční strany. Velká část jejích představitelů už v politice něco pamatuje.

Otázka : Proč sociální demokracie vyvolává nenávist k úspěšným lidem. Z jakého důvodu prosazujete, aby občané, kteří více pracují, jsou vzdělanější a pilnější byli občany druhé kategorie a byli trestáni tím, že budou platit mnohonásobně vyšší daň z vydělané koruny? Je sociální spravedlností myšleno okrádat jedny, ve prospěch druhých? Za odpověď nepovažuji to, že když dělá sviňárny jeden stát, mohou se dělat i v druhém. Děkuji za odpověď.
Miroslav Frank

Odpověď : Nevím kde berete podobné názory. Progresivní zdanění považuji za spravedlivé. Máte možná jiný názor, že je potřeba zdaňovat lidi s nízkými příjmy, jak to dělá současná vláda. Daně se platí všude ve světě a naše daňové sazby jsou jedny z nejnižších.

Otázka : Dobrý den,chci se zeptat: je možné vybudovat kariéru v socdem přes postel?
eva nová

Odpověď : Hlavně je to o tvrdé práci. Přízeň občanů Vám nezajistí postel vlivného politika.

Otázka : Dobry den, pujdou opravit skody, ktere tady napachaly pravicove vlady nebo je vse jednou pro vzdy ztraceno? Zdravim Vas a fandim Vam. Pepa
Pepa

Odpověď : Něco půjde korigovat, něco ne. Neměli bychom podléhat mediální fikci, že politické strany neplní své sliby a programy.
Současná vláda velmi důsledně realizuje program TOP09 za asistence ODS a Věcí veřejných. Takže příště místo přesvědčování báby s dědkem je potřeba zapojit vlastní rozum.
Přeji Vám hezký den.

Otázka : Proč jste ve zkorumpované straně, která zadlužuje stát ještě více a voličům neřekne nic pravdivého?
To nemusíte vědět

Odpověď : Nevím, kde jste na tato tvrzení přišel. ČSSD je stranou poctivých a pracovitých lidí. Na konci našich vlád byl důchodový systém v mírném přebytku, stabilizovali jsme deficit tak, že jsme splňovali podmínky pro vstup do Eurozony. Příjmy rodin rostly a nezaměstnanost klesala. Pravicové vlády za posledních pár let místo vyrovnaného rozpočtu vytvořily jen hyperdluhy.
A zkorumpovaná mi připadá současná vláda.

Otázka : Dobrý den, pane Senátore,jaká je další možnost svrhnutí vlády, pokud to v úterý nedopadne? Nebylo by od věci, kdyby se konala generální stávka a to ve všech městech republiky, někteří nemají šanci se dostat na protestní akce do Prahy, když pracují. Samozřejmě Vám patří velké díky, za podporu, těchto akcí. Přeji pěkný den.
Jan Cverčko

Odpověď : Všechny možnosti jsou možné. Už jsem o tom hovořil v předchozích příspěvcích. Řešením by byly nové volby.

Otázka : 1.) Kazda strana pred volbama slibuje ze vytvori stotisic, dvestetisic pracovnich mist ale jak to nikdo nerekne. Kdyz je po volbach a bez prace cim dal vic lidi. Je krize a podniky jdou vyrabet na vychod a do Ciny, jak chce resit nezamestnanost CSSD? 2.) Jsou podnikatele kteri na to hresi a nuti lidi pracovat i prescasy a ty samozrejme lidem nezaplati; a kdyz se to liem nelibi tak samozrejme mohou jit, nikdo je v praci nedrzi a bez prace je dost lidi? Co si ma potom pocit takova zenska v suprmarketu kdyz si o 30min prestavce muzeme jenom nechat zdat a to dojde domu vyplivana a bezne si pisu v dochazce ze tam jsem do 14 hodiny a musim tam byt i do ctyr i peti a vice lidi nedovoli kuli cislickum zamestnat? Jak se branit? 3.) co se da jeste delat se zemedelstvim kdyz se drive tam tak hojne pracovalo a ted je lidi bez prace? Kdyz to vidim v obchode ze obchody ,supermarkety nakupuji vse ve velkem a pod cenou a prodavaji mnoho draz nez nakupuji, ceskym zemedelcum se ani nevyplati pestovat ovoce zeleninu a veprove maso a propousteji lidi, kdyz sem vsechno tahaji z ciziny, Polska a tak? Existuje nejaka moznost? Jarka.
Jaroslava M.

Odpověď : ad1) my jsme náš program podpory zaměstnanosti v době naší vlády výrazně překročili. Dnešní vláda říká, že nic dělat nemůže. Určitě by pomohla výraznější podpora infrastrukutrálních staveb v dopravě i v komunální vybavenosti. MPSV nevyužívá dostatečně více než 50 mld Kč, které má k dispozici z peněz EU právě na oblast politiky zaměstnanosti. Je nutné ve větší míře využívat různých forem státem podporovaných věřejně prospěšných prací.
ad2) Jednou z cest je obrátit se na odbory a konzultovat pomoc. Další možností je Státní úřad inspekce práce, který dohlíží na dodržování pracovně právních vztahů.
ad3) Pomoci si můžeme sami, pokud budeme kupovat výrobky a produkty našich zemědělců a potravinářů. Jinak vláda musí srovnávat podmínky pro naše zemědělce s těmi ostatními v EU.

Otázka : Dobrý den, bydlím v Panenských Břežanech, pan Rath nám ruší domov důchodců a chce z něj udělat muzeum.DD pokrývá dost velkou oblast a další naplněný domov důchodců je až v Jenštějně.Chci se zeptat - je normální, že se takto chová sociální demokrat?
Petr Řehořek

Odpověď : Neznám podrobnosti kolem této akce. Ale podle informací se jedná o řešení nevyhovujícího stavu a obyvatelé tohoto zařízení souhlasí s přemístěním do jiných lokalit, kde jim bude zajištěna lepší péče.
Je to spíše otázka n představitele kraje, kteří Vám jistě rádi poskytnou dostatek informací.

Otázka : Dobrý den, pane místopředsedo, gratuluji k volbě a mám dotaz, co udělá ČSSD pro samoživitelky?A kam se ztratila poslankyně Anna Čurdová?Nehazarduje vaše strana s lidmi? Děkuji za odpověď a přeji hezké velikonoce
Alena Pěkná

Odpověď : Pokud jde o využití zkušeností bývalých poslanců a dalších viz výše. Rodiče včetně osamělých rodičů se dnes snažíme ochránit před necitlivými kroky Nečasovy vlády a Drábkových experimentů. Několikráte jsme předložili návrh zákona o náhradním výživném, který by řešil situaci, kdy jeden z rodičů neplatí výživné. Zatím jsme nenašli dostatečnou podporu pro jeho schválení.
Anička Čurdová mi dělá poradkyni pro oblast rovných příležitostí, prorodinné politiky a práv dítěte.

Otázka : Dobrý den, chtěl jsem se zeptat proč ČSSD nenapadla u US i zdanění výsluh policistů, hasičů, vojáků a dalších bývalých příslušníků. Myslím, že si neuvědomujete o kolik voliču přicházíte svou nečinností v této oblasti. Jsou nás tisíce a káždý z nás ovlivní okolí ještě několika voličů. Většina z nás volila ČSSD, ale dle současné diskuse všichni zvažují, že už vás volit nebudou, neboť nemáte zájem o tak početnou skupinu voličů. Podle odpovědí stínového ministra vnitra Tejce, který na tento dotaz odpověděl po několikáte urgenci za déle než po měsíci si myslíme, že prostě nemáte zájem řešit nepopulárni věci. V každém případě se říka, že snaha se cení a tady není co oceňovat. Jsem bývalý policista, který jsem odešel po 34 letech služby znechucen současným stavem v policii a společnosti. V každém případě děkuji da odpověď. mira.petran@seznam.cz
Miroslav Petráň

Odpověď : Ústavní stížnosti by měli být mimořádné. Různé změny daní souvisí se změnou politické reprezentace. ČSSD tyto návrhy nepodpořila. Máme své programové představy o daňovém systému, které budeme moci realizovat po volbách, které vyhrajeme a budeme součástí vlády. Jako opozice jsou naše možnosti omezené. Přesto nám např. dal ÚS za pravdu, že projednávání zákonů v legislativní nouzi nebylo v souladu s Ústavou ČR. Všechny zákony se musí projednat znova, pokud je vláda znova předloží. K otázce výsluh a jejich zdanění se dotáži na naší stínové vládě. Jinak nevím o nikom jiném, kdo by reprezentoval Vaše oprávněné zájmy lépe než ČSSD.

Otázka : Pane místopředsedo, vždy po vystřídání předsedy ČSSD dojde k upozadění osoby bývalého předsedy, jeho dosavadní spolupracovníci se od něho distancují, případně ho okopávají. Je to u vás fakticky pravidlo, takto jste nakládali s Jiřím Horákem, Milošem Zemanem,nyní Jiřím Paroubkem. Jak jsem si všiml je dost těch, kteří se takto chovali ke všem třem, nejde tedy jen o osobu těch předsedů, ale nějaký bacil ve vaší straně. Hodláte se této nemoci už jednou zbavit? Nebo nepotřebujete silné osobnosti, kterými tito předsedové byli a podobný osud bude čekat B. Sobotku např. po krajských volbách?
Antonín Svoboda

Odpověď : Musím říct, že mě dlouho trápí, že ČSSD neumí nalézt důstojný postoj ke svým bývalým významným představitelům. Nejsou to jen ex předsedové a premiéři. Měli jsme ministry, poslance, senátory nebo třeba i nejvyššího představitele OSN a dalších institucí. Pak hledáme třeba kandidáty na prezidenty někde mimo stranu a říkáme, že vlastně nikoho nemáme. Je to velká výzva pro nové vedení strany.

Otázka : Pane senátore Zdeňku Škromachu, co říkate na naprosté pošlapání nejen demokratických principů, ale morálních také, naší trojkoaliční vlády, která toleruje zlodějny, korupci a mafiánské způsoby svých ministrů? A to jen proto, aby se udržela u koryt, i když dávno většina národa jim nevěří. Navíc se lidí bojí, že po firmě ABL a Bártovi budeme mít za ministra vnítra bývalého policistu, proslule známého tím, jak naservíroval spornou Kubiceho zprávu před volbami 2006, a tím pádem ji nepřímo ovlivnil v neprospěch ČSSD?
Wioletta Kimmelová

Odpověď : To je závažný problém. Politickou sféru začínají naprosto veřejně a s tolerancí médií ovládat bezpečnostní agentury prostřednictvým svých lidí. Snad by měli konat kontrolní parlamentní orgány ve spolupráci s BIS. Pokud ovšem už i tato instituce nebyla touto vládou infiltrována agenty agentur, které nám monitorují život.
Je potřeba spoléhat na zdravý rozum občanů této země a nové volby.

Otázka : Ahoj Zdendo, jak víš, máme na sebe kontakt i na FB, žel se málo vidíme Online, tak se tě zeptám i zde: Co by se dalo udělat s tím, aby nám lidem už konečně vláda přestala škodit? Jak si psal, lidé nespěte ... máš naprostou pravdu, jen se obávám, že nevíme co s tím. Myslím si, že by ses měl ujmout role toho, kdo nás povede, lidé tě znají, vědí, že na nás myslíš a mají tě rádi, věří ti, jistě tedy za tebou rádi půjdou, tak si myslím, že je to na tobě.Přeji krásné dny a mnoho sil do dalších dní a dalšího boje za nás a děkuji ti (a jistě nejen za sebe), že nám pomáháš a myslíš na nás všechny.
Miroslav Budík (prostě Míra).

Odpověď : Míro děkuji za důvěru, ale demokracie je dost složitá. Není dokonalá, ale nikdo nic lepšího nevymyslel. Určitě k ní patří i demonstrace, stávky či petice.
Ale je potřeba využívat i více aktivního přístupu. Nestačí jen chodit k volbám. Problém toiž není v existenci politických stran. Ty jsou základem funkčnosti demokracie. Aktivní přístup předpokládá vstup do politických stran, které stejně volím. A tím přímo ovlivnit, kdo za tyto strany kandiduje a jaký program strany prosazují.
Určitě je účinné pravidelně navštěvovat místně příslušné poslance a senátory a informovat je o problémech občanů v jejich volebních obvodech a žádat po nich odpovědi. O mnohých poslancích či senátorech nikdo ani neví, že existují. Tak je objevte a hlavně těm vládním nedejte pokoj. Oni si pak už možná rozmyslí hlasovat jak stádo pro vládní nesmysly.

Otázka : Dobrý den, pane místopředsedo. Chystá sociální demokracie změny v příslušných zákonech, které se týkají provádění exekucí na majetek a příjmy povinného? Budou se tyto změny dotýkat dvou nejkritičtějších bodů v problematice výkonu exekucí, tedy za prvé zvýšení nezabavitelného minima, tak jak je chápáno například ve Švédsku, kde povinnému zůstává částka úhrady nájemného a energií plus existenční minimum na jídlo a hygienu, dle aktuálního vývoje spotřebitelských cen a za druhé, bude ČSSD tlačit na zrušení soukromých exekutorů, kteří se neosvědčili a dbají spíše o vlastní zisk a ne o vymožení dluhu a navíc, svými státem schválenými poplatky, navyšují původně bagatelní dluhy v řádu tisíců korun na desetitisícové částky? Přiblížíme se praxi, která je běžná ve Švédsku, kde exekuce vykonává nezisková instituce a hlavním účelem není zisk exekutora, ale sociálně schůdné vymožení dluhu a návrat peněz oprávněnému. Bude se ČSSD angažovat tímto způsobem v těchto palčivých otázkách, které mají vliv i na ekonomiku státu? Předlužení občané, kteří musejí splácet nejen dluhy, ale i tučné výdělky několika málo exekutorů vytvářejí dlouhodobě nekoupěschopnou část obyvatelstva a navíc dochází k přechodu těchto postižených do sfér šedé ekonomiky. Děkuji za odpověď! Problematika se týká statisíců obyvatel České republiky a bude mít dopady na růst ekonomiky v Česku.
Lars Ekström

Odpověď : Máte pravdu, že současný systém exekucí je dost problematický. Jak sociálními dopady, tak možností exekuovat majetek, který nepatří dlužníkovi. Změny připravujeme. Paradoxní jsou návrhy paní poslankyně Řápkové, které naopak ještě více otevírají prostor neoprávněným exekucím a staví lidi do neřešitelných životních situací.

Otázka : Není i strana ČSSD naivní, když si myslí, že vyslovení nedůvěry vládě se povede? Od kolika hodin se to stane. Přijedu nedůvěru podpořit!
Olda Kolbasnjuk

Odpověď : Je to právo opozice jak vyjádřit svůj názor a donutit vládní poslance jmenovitě se přihlásit k této loupeživé vládě.

Otázka : Dobrý den pane Škromachu, zajímalo by mě, jestli je pravda, jak píše pan Paroubek, že Vy sám jste v posledních cca dvou letech nevypracoval žádnou alternativu důchodové reformy, o které se v České republice diskutuje? Dále, když jste byl ministrem práce a sociálních věcí, inicioval jste přípravu zásadní reformy penzijního systému (nemyslím tím dílčí kroky)? V té době už bylo zřejmé, že systém je nutné reformovat. Děkuji.
Martin Pros

Odpověď : ČSSD má dlouhodobě zpracovanou svoji důchodovou reformu, kterou postupně podle možností realizuje. Důchodová reforma je proces. Nakonec změny byly připraveny již za naší vlády, kde jsem byl ministrem. A byl to právě tehdejší premiér Jiří Paroubek, který jakékoliv změny odmítl. Naše představe postupu reforem důchodového systéému byla několikráte prezentována. A to i za účasti Jirky Paroubka. Viz např. Oranžové knihy.

Otázka : Dobrý den pane Škromachu, zajímalo by mě, jestli je pravda, jak píše pan Paroubek, že Vy sám jste v posledních cca dvou letech nevypracoval žádnou alternativu důchodové reformy, o které se v České republice diskutuje? Dále, když jste byl ministrem práce a sociálních věcí, inicioval jste přípravu zásadní reformy penzijního systému (nemyslím tím dílčí kroky)? V té době už bylo zřejmé, že systém je nutné reformovat. Děkuji.
Martin Pros

Odpověď : ČSSD má dlouhodobě zpracovanou svoji důchodovou reformu, kterou postupně podle možností realizuje. Důchodová reforma je proces. Nakonec změny byly připraveny již za naší vlády, kde jsem byl ministrem. A byl to právě tehdejší premiér Jiří Paroubek, který jakékoliv změny odmítl. Naše představe postupu reforem důchodového systéému byla několikráte prezentována. A to i za účasti Jirky Paroubka. Viz např. Oranžové knihy.

Otázka : Kde a kde jste sloužil zakl.vojenskou službu
Stefan Gerla

Odpověď : Nedaleko Mariánských Lázní ve Velká Hleďsebe.

Otázka : 7.května pořádáme jako ksždý rok Výstup na Praděd. Mohu Vás jako předseda MO Vrbno pod Pradědem pozvat? Jaroslav Pospíšil
Jaroslav Pospíšil

Odpověď : To určitě můžete, ale zatím nemohu potvrdit. Vzpomínám na výstup asi tři roky zpátky. Bylo to bezva. Tak to snad vyjde. Pošlete mi mailem pozvánku.

Otázka : Dobrý den! Je bohužel víc než pravděpodobné, že se Vám NEpodaří "sesadit" vládu. Je vůbec nějaká další možnost jak ukončit vládnutí této "nelidské" vlády , když ještě má zastání u pana Klause? Přeji Vám hodně úspěchů a ČSSD v dalších krocích proti VV a spol.
Roman Z.

Odpověď : Každopádně se ukáže konkrétně, kteří poslanci drží tuto pravicovou vládu. Možná to nevyjde, ale bude jasná politická zodpovědnost každého poslance.
V demokracii rozhodují volby. Ale patří k ní i projevy občanské nespokojenosti formou demonstrací, stávek a pod. Myslím, že tato vláda ztratila mandát k jakýmkoliv reformám.

Otázka :
Roman Z.

Odpověď : Romane žádná otázka?

Otázka : Pane Skromach vy jste studoval Vš při zaměstnání
Josef Mikulinec

Odpověď : Ano

Otázka : Dobrý den pane místopředsedo. Chtěl bych se Vás zeptat co jako bývalý ministr práce nejvíce vytýkáte současnému ministru Jaromíru Drábkovi (ve vztahu k důchodové reformě)? Děkuji a přeji příjemný den. Volič ČSSD.
Michal Miškařík

Odpověď : Ministr Drábek prosazuje koncept TOP09. Nejde o žádnou reformu, ale pouze o zavedení dalšího prvku do důchodového systému - kapitálové spoření. Pro nás je základním problémem povinnost tohoto nového prvku bez garance státu a vyvedení peněz ze základního důchodového systému, který už tak je, díky Nečasově a Topolánkově vládě v deficitu.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze