Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Chat se Zdeňkem Škromachem

Chat se Zdeňkem Škromachem

V úterý, 27. července 2010 byl hostem online chatu místopředseda ČSSD a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach

Náš čas se naplnil. Pokud jsem nestačil odpovědět na některé Vaše dotazy, omlouvám se. Věřím, že budeme mít další možnosti vést otevřenou diskuzi. Přeji Vám hezký den i zbytek prázdnin. Stále Váš Zdeněk Škromach

Otázka : Ahoj Zdenku, mám dotaz ohledně plánu MPSV zvyšovat důchody pouze o inflaci. Já jsem tedy opačného názoru, vždyť potom bude životní úroveň důchodců klesat. Jaký na to máš názor? Díky a pěkný den.
Jaroslav Dittrich

Odpověd : Je to tak. Bude to zakonzervování a stagnace životní úrovně seniorů. K tomu vyšší nepřímé daně a v konečném součtu vlastně pokles. Vláda místo větší solidarity lidí s vysokými příjmy, přenáší náklady svých "reforem" na důchodce, rodiny s dětmi či zdravotně postižené.

Otázka : Je to chat? Není to chat? Napište mi prosím co si představujete pod slovem chat. Děkuju.
Martin Brož

Odpověd : Je. Přímou diskuzi. Ale toto je spíše rozhovor. Chatovat se mnou můžete třeba na FB. :-)

Otázka : Co říkáte na proces ražby tunelu Blanka a propady, které ražbu provázějí?
Eva Čermáková

Odpověd : Tunely pražského magistrátu. :-)

Otázka : Dobrý den pane Škormachu, co říkáte na současnou pravicovou vládu? Myslíte, že vydrží celé čtyřtleté období? Já doufám, že ne. Mějte se hezky. Držím sociální demokracii palce.
Ivana Najmanová

Odpověd : Určitě se mi nelíbí, stejně jako spoustě dalších lidí. Navíc místo řešení ekonomických problémů a nastartování naší ekonomiky, která by přinesla práci tisícům lidí, řeší své lobbistické zájmy. Dnes už nemusí chodit lobisté za poslanci, sedí přímo v poslaneckých lavicích a ministerských křeslech. I když bych si přál, aby rychle skončili, mám obavu, že se budou držet zuby nehty. A vyrovnaný rozpočet nikde!

Otázka : Považujete sociální sítě typu "facebook, twitter" za vhodný prostředek komunikace? Myslíte, že nemůže docházet ke zneužívání informací, které lidé o sobě napíší?
**mickey58**

Odpověd : Tyto sítě jsou zatím v plenkách, ale mají velkou budoucnost v možnosti přímé komunikace. Mohou ohrožovat i současná média, která cenzorují informace.
Pokud jde o bezpečnost, je věcí každého účastníka, co o sobě na síti sdělí. Mnozí by měli být opatrnější.

Otázka : Máte nějaký oblíbený letní hudební festival? A která je vaše nejvíce oblíbená kniha? Proč myslíte, že dnešní mládež málo čte a tráví více svého volného času u počítače?
Radek Schovánek

Odpověd : Folklórní slavnosti ve Strážnici. Knih je více. Spíše historie nebo budoucnost. Doporučil bych Vám Ladislava Henka Zajdeme na blahobyt nebo chudobu, kde filozofujeme na témata svobody nebo i o Bohu.
Jak posuzovat dnešní mládež, když naše babičky internet neměly. Tak hodně četly. Četly by taky, kdyby měly třeba facebook? Každá generace je ovlivněna svým prostředím. Dřív se více četlo, pak se dívalo na televizi a dnes se sedí u PC. Tak jako třeba v tuto chvíli my. :-)

Otázka : Máte spousty zájmů a zálib, kde na ně berete čas?
Jaroslav

Odpověd : Času moc není. Tak využívám co se dá. Hlavně s rodinou.

Otázka : Co si myslíte o případném přemístění okolo obrazů Alfonse Muchy "Slovanská epopej"? Myslíte si, že by epopej měla zůstat Krumlovskému zámku anebo by se měla přesunout do Prahy?
Karolína S.

Odpověd : A co kdyby jednou taky udělala Praha něco pro Moravu? Pražští konšelé nechte Muchovy obrazy v Moravském Krumlově a zafinancujte tam důstojný památník. To by bylo velkorysé. Viz můj FB http://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=1816027486

Otázka : Dobrý den, co míníte o novém ministru práce a sociálních věcí panu Drábkovi?
Jiří Hon

Odpověd : Čas ukáže. Zatím pouští různé své představy, ale nic konkrétního. Měl by se více věnovat programům zaměstnanosti. Lidé chtějí dobře placenou práci ne sociální dávky, jak on si myslí. A asi bude spíše stranit zaměstnavatelům.

Otázka : Dokážete si představit, že byste odešel z politiky? Co byste dělal? A myslíte si, že i po takové době v politice nejste odtržený od reality běžného života?
Jana Doleželová

Odpověd : Věci řeším až nastanou. Představit si to umím. Jsem v každodenním kontaktu s lidmi. Ostatně měřítkem jsou volby, kde občané rozhodují. V posledních letech jsem třikráte vedl kandidátku v kraji a třikrát jsme vyhráli.

Otázka : Jaký máte názor na vývoj nezaměstnanosti u nás? Proč není výplata dávek podpor v nezaměstnanosti vždy vázáná na nějakou práci pro město, které dávku nezaměstnanému vyplácí?
Martin Daněk

Odpověd : Ztratit práci není žádné provinění a nelze za to člověka trestat nucenou prací. Každý, kdo práci ztratil, ví, že je to velký problém pro něj i rodinu. Jak existenční, tak psychologický. Lidem bez práce je naopak potřeba v prvních měsících nezaměstnanosti pomoci. Ostatně to není žádný milodar od státu, každý pracující platí daně a pojištění.
Jiná věc jsou lidé, kteří se dlouhodobě práci vyhýbají. Tam je potřeba ještě přitvrdit. Ale to se týká jen poměrně malé skupiny občanů.
Obce by měli více využívat obecně prospěšných prací a lidem práci nabízet. A pan ministr Drábek a celá vláda musí v první řadě lidem práci nabídnout, než je začne trestat za to, že práci ztratili.

Otázka : Pane místopředsedo, komu byste v souboji o předsednické křeslo dal svůj hlas - Sobotkovi nebo Haškovi?
Roman Fenek

Odpověd : Na to je dost času po podzimních volbách. Ostatně předpokládám, že kandidátů bude více. Jinak bude záležet na tom, s jakým programem kandidáti přijdou. ČSSD je na rozcestí. Po období Zeman - Klaus a Paroubek - Topolánek, přichází nová doba a nový předseda ČSSD musí mít jasnou představu kam a jak stranu povede. Podle toho bude mít moji podporu nebo ne. Rozpětí je od 40% do pod 5% volebního výsledku.

Otázka : Pokud byste ve volbách do senátu neuspěl (a já ale doufám, že uspějete), vyvodíte z toho nějaké důsledky? Co třeba rezignace na místopředsednický post? Pokud se nemýlím, v předsednictvu strany jste s roční přestávkou snad už 13 let. Nemáte někdy chuť uvolnit místo mladším?
Roman Fenek

Odpověd : Věci řeším až nastanou. ČSSD má každé dva roky volební sjezd a každý člen má právo se ucházet o jakoukoliv funkci. Je to volná soutěž. Tak ať uspějí ti nejlepší. Mládí je fajn, ale není zárukou ničeho. Myslím, že do budoucna musí sociální demokracie jít cestou kombinace zkušenosti a mládí.

Otázka : Dobrý den, mám otázku na rozložení sil po volbách do Senátu. Pokud sociální demokracie získá v Senátu většinu můžete zastavit koalici v jejích škrtech proti lidem nebo to alespoň zpomalit? A jestli dovolíte ještě jednu, co by se stalo, kdyby všichni opoziční poslanci a senátoři složili mandáty a na jejich místa nenastoupili žádní náhradníci. Myslím, že by to vyvolalo nové volby nebo by to s pravicovou koalicí nehnulo a klidně by tam seděli ve složení 118 a vládli sami?
Martin C. Svoboda

Odpověd : Změna poměru sil v Senátu, kde má dnes většinu vládní koalice, může určitým způsobem umožnit korekci povolební situace. Určitě může zabránit nevratným změnám Ústavy ČR. Stejně tak by ovlivnila příští volbu prezidenta. Současná situace umožňuje vládní koalici zvolit prezidenta v prvním kole v obou komorách Parlamentu. A prý jsou na něm už dohodnutí.
K druhé části, nemyslím, že by to něco řešilo. Pokud jde o Senát jen bychom se dobrovolně vzdali svého vlivu.

Otázka : Vážený pane Škromachu.Chtěl jsem ze zeptat proč ministr Drábek sociální reformy neprojednal s opozici.Při vstupu do úřadu slíboval veřejnosti,že tyto otázky bude řešit ve spolupráci s váma.Děkuji.
Jaroslav Klajs

Odpověd : Tak to je spíše otázka na pana ministra. Zatím jen sděluje, co komu sebere. Ale práci nenabídne. Tak snad se polepší. :-)

Otázka : Pane Škromachu-myslíte si,že dlohodobě lze ufinancovat "socialní"výdobytky Evropy i když státy na takovou úroveň nedosáhnou??? a musí si na "pujčovat??. Nebo je vaše strana rozhodnuta tuto úroveň udržovat stuj co stůj-i když Evropa ekonomicky zpomalila???
PetrNeuman

Odpověd : Sociální stát je základem udržování dlouhodobého sociálního smíru u nás i v Evropě. Šetřit se musí vždycky, ale je jen otázkou, kde to méně bolí. Dlouhodobě vytvářená mediální fikce o vysokých daních, je jeden z významných zdrojů deficitů. Naše sociální standardy jsou jedny z nejnižších v Evropě, přesto jsme zatím měli jednu z nejnižších mír chudoby. Není možné přenášet dopady přechodných výpadků ekonomiky jen na rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené či zaměstnance. Lidem je potřeba nabízet práci za důstojnou mzdu. Aby z ní slušně uživili své rodiny. To se dnes neděje. Růst ekonomiky je spolehlivým zdrojem financování veřejných služeb i sociálního státu.

Otázka : Dobrý den, co budete považovat za úspěch v podzimních volbách? Vy osobně i celou ČSSD? Jak povede svoji kampaň, čím chcete lidi zaujmout a přesvědčit, aby volili právě vás?
Růžena Holanová

Odpověd : Za úspěch je možné považovat jen vítězství. Věřím, že posílíme naše pozice na komunální úrovni i v Senátu. A doufám, že se nám podaří výrazně uspět i v Praze. Je důležité jít mezi lidi a trpělivě jim vysvětlovat naši politiku i to proč má smysl jít k volbám. Je to šance korigovat volby do Sněmovny a posílit šanci na prosazování zájmů naprosté většiny občanů.

Otázka : Vážený pane Škromachu, vaše jméno je hojně skloňováno v souvislosti s fenoménem dnešní doby „facebook“. Získal jste pozitivní vztah k tomuto „nástroji“ o své vůli anebo na doporučení poradců z PR? Přeji vám úspěch v senátních volbách?
Zdeněk Vávra

Odpověd : K FB mě přivedly moje děti. Spravuji si svůj profil POUZE já osobně. Na PR moc nedám. A oceňuji přímou možnost komunikace s lidmi bez filtrace médii. Jen mě mrzí omezený počet přátel na 5000. Mám teď skoro 450 žádostí a nedaří se mi je zařadit. FB hlásí, že už mám plno. Tak jsem založil svoji stránku, která sice nemá zcela ten komfort jako profil, ale věřím, že umožní další rozšíření přímé komunikace s lidmi bez různých forem cenzury. FB je zatím v plenkách, ale má svoji budoucnost.

Otázka : Dobrý den. Jako milovnice Zlína bych se vás ráda zeptala na váš vztah k tomuto nádhernému městu s naprosto osobitou tváří. Děkuji za váš čas
Anna Macháčková

Odpověd : Zlín má svoji atmosféru. Univerzita, tradice Bati i nádherné prostředí. Pracovití a podnikaví lidé. Rád se tam vracím.

Otázka : Dobrý den, zdravím vás pane Škromachu. Co je hlavní náplní role stínového ministra? Sociální oblast je velice citlivé téma, šetřit se musí, ale plošné škrty podle mě nepomohou. Jaký je na to váš názor.
Zdeněk Rubín

Odpověd : Dobrý den, vítám všechny na tomto společném chatování a přeji hezký den z Moravy.
Stínový ministři to nikdy nemají jednoduché, nestojí za nimi stovky lidí v aparátu ministerstva. Ale ČSSD má dobře vybudované zázemí odborných komisí, které umožňují vést odbornou diskuzi s veřejností i vládními odborníky.
Cílem nebude jen kritika této vlády, i když si ji mnohdy zaslouží, ale i snaha prosadit maximum z našeho volebního programu.
Tahle vláda v principu signalizuje, že nehodlá posilovat větší solidaritu vysokopříjmových skupin s těmi ostatními. Naopak se zatím prezentuje snahou přenést dopady ekonomických reforem na rodiny s dětmi, seniory či zdravotně postižené. Stejně tak je spíše na straně ekonomicky silnějších zaměstnavatelů než zaměstnanců. A naší snahou bude tyto tendence vyrovnávat.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze