Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Centrum fotonové terapie otevřeno pro onkologické pacienty

 Centrum fotonové terapie otevřeno pro onkologické pacienty

BRNO: Dvě zcela nové ozařovny vybavené nejmodernějšími lineárními urychlovači v České republice byly dnes slavnostně otevřeny v Brně v Masarykově onkologickém ústavu. Nové Centrum fotonové terapie navazuje na stávající trakt Kliniky radiační onkologie. Součástí Centra jsou i pracovny lékařů a fyziků. V Masarykově onkologickém ústavu tedy nyní bude k dispozici pět těchto urychlovačů, a další dva, již dosluhující jsou na detašovaném pracovišti nemocnice U svaté Anny v Brně. 

Klinika radiační onkologie je v současné době největším radioterapeutickým pracovištěm v České republice, provádějící špičkovou léčbu zářením urychlovači.

Odborná činnost kliniky je zajišťována 26 lékaři se specializcí radiační a klinická onkologie, 40 radiologickými asistenty, 18 radiologickými fyziky a techniky, 12 sestrami a dalším personálem. 

"Nové dva přístroje Varian TrueBeam STx, verze 2.5, kterými je nově Klinika vybavena, jsou schopny dodat větší léčebnou dávku záření do nádoru za nižšího poškození zdravých tkání. Jeden přístroj je schopný za den ozářit ve dvousměnném provozu kolem 70 pacientů. Nové stroje jsou určeny k léčbě nádorů běžného typu, jako nádory plic, mozku, konečníku a gynekologických nádorů. Jsou však přizpůsobené také pro radiochirurgické výkony malých objemů u mozku, plic nebo prostaty," řekl přednosta Kliniky radiační onkologie MOU Pavel Šlampa.

Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka zaplatil ústav 55 milionů za nové ozařovny a 60 milionů za lineární urychlovače, zbylých 140 milionů bylo financováno z fondů Evropské unie v rámci Integrovaného operačního programu.

Slavnostního otevření nového Centra fotonové terapie se účastnila i řada politických špiček. U přestříhávání úvodní pásky tak nechyběl předseda vlády Bohuslav Sobotka ani ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (oba ČSSD, pozn. red.).  Dalšími "přestříhavači" pak byli onkolog Rostislav Vyzula, ředitel MOU Jan Žaloudík a přednosta Kliniky radiační onkologie Pavel Šlampa. 

Mezi pozvanými hosty nechyběl ani místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Zdeněk Škromach, který ocenil práci lékařů a vyzdvihl význam Masarykova onkologického centra v Brně.  

Autor, zdroj: BEVALproduction, TEXT a FOTO: Šárka Beruch Konečná, 2016 

 

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze