Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Být v klidu se v politice rovná klinické smrti

Být v klidu se v politice rovná klinické smrti

Hodonínsko – Po letošních předčasných volbách se zúčastnil lánské schůzky s prezidentem. Po skandálu, který návštěva způsobila, se rozhodl v přímém televizním přenosu rezignovat na svoje funkce.

Senátor a bývalý místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach odpovídal na otázky čtenářů Hodonínského deníku Rovnost v úterý v on-line rozhovoru.

DOTAZ: Pane senátore, zvažujete případnou kandidaturu na post prezidenta ?

ODPOVĚĎ: Zajímavá myšlenka. :-) Vážení čtenáři děkuji za Vaši pozornost a vytrvalost. Omlouvám se všem, kterým jsem nestačil odpovědět. Tak třeba příště.  Hezký sluníčkový den z Rohatce, stále Váš Zdeněk Škromach

DOTAZ: Co říkáte na video, které koluje na internetu a na němž jste vy jakožto příslušník lidových milicí? Pochybuji, že by šlo o nějakou videomontáž zákeřných imperialistů... Byl jste členem této "úderné pěsti dělnické třídy"?

ODPOVĚĎ: Nikdy jsem nebyl členem lidových milicí. Podobných dezinformací je na internetu fůra. Stejně tak jsem nikdy nepracoval v zemědělství a tudíž nemohl montovat ohradníky. Další z pomluv šířená o mě na internetu. A najdou se další.

DOTAZ: Pane Škromachu, pokud byste se stal opět ministrem sociálních věcí, co byste se snažil prosadit především?

ODPOVĚĎ: To co jsem dělal vždycky. Hlavně zaměstnanost. Práci pro všechny, kdo chtějí pracovat.

DOTAZ: Pane Škromachu jak se stavíte k podpoře zimních sportů na jižní Moravě. Není zde jediný skokanský můstek. Alespoň sedmdesátka by našemu kraji určitě slušela.

ODPOVĚĎ: No nevím. Jižní Morava má jiné přednosti. Můstky nechme v horách.

DOTAZ: Kdysi M.Horníček ve svých Hovorech " H " dostal otázku, na kterou promptně a vtipně odpověděl. Otázka zněla: Jaký rozdíl je mezi vránou?

ODPOVĚĎ: „V tom, že má obě nohy stejné, zvláště tu pravou..." Je to klasika.

DOTAZ: Dobrý den pane Škromachu, su s vama, nevzdávéte to. Jak to vidíte s případnéma dotacama na živočišnó výrobu, ta situaca je fakt špatná, my bojujem vo přežití a zisky žádný. Za chvilu se prasata aj skot budů vozit jen z ciziny. Děkuju

ODPOVĚĎ: To máte pravdu. Vláda by měla změnit nastavení dotací. Živočišná výroba zaměstnává lidi celoročně. Na rozdíl od sezonní rostlinné.

DOTAZ: Nechtěl byste vrátit čas? Rozhodl byste jste stejně ohledně schůzky s prezidentem a tou akcí s Haškem? Nemrzí vás to? Přece jenom, kdybyste tuto akci nepodnikli, dneska byste byl v klidu.....

ODPOVĚĎ: Čas se naštěstí nedá vrátit. Důležité je, by se člověk uměl poučit. Vše zlé je pro něco dobré. V těžkých situacích poznáte lidi a jejich charaktery. Být v klidu se v politice rovná klinické smrti. :-) Člověk vystoupá na vrchol hory, rozhlídne se, zjistí, že kolem jsou ještě vyšší hory, které z údolí neviděl. Ale pokud jich chce dosáhnout, musí opět sestoupit do údolí. A tak stále dokola.

DOTAZ: Dobrý den pane Škromachu, fandil jsem vám i panu Haškovi, protože vás považuji za schopné lidi, kteří by mohli ČSSD posunout dopředu. Věříte, že se na případném sjezdu ještě můžete vrátit do vedení strany, v případě že ne, plánujete nějakou oslavu na rozloučenou s vrcholnou politikou?

ODPOVĚĎ: Určitě to neznamená konec názorových platforem v ČSSD. Já jsem svoji stranickou funkci bral vždy jako službu ČSSD, o kterou strana stála. Bude záležet zda v té době bude zájem o moje služby. Vyrůstá nám nová nadějná generace služebně mladších politiků, kteří za sebou mají komunální a krajskou kariéru a dozrávají jako víno do vysokých funkcí na nejvyšší úrovni. Rád jim pomohu i dobrou radou a zkušeností. Paměti zatím nepíši. Ale až začnu, tak to bude určitě velmi zajímavé vzpomínání. :-)

DOTAZ: Dobrý den, považujete za normální, že usnesení předsednictva ČSSD ÚVV zrušil a výzva k Sobotkově rezignaci se tak podle vašich "přátel" nikdy nestala? Zůstane ČSSD stranou demokratickou nebo se změnila na "bolševickou"? Nevzdávejte to a příště kandidujte na předsedu! Zdravím Karel

ODPOVĚĎ: Vyšší stranický orgán může zrušit usnesení nižšího stranického orgánu. To co mi ale schází je vyhodnocení a stanovisko k volebnímu neúspěchu strany, včetně osobní zodpovědnosti. Ono se to trochu hodilo, aby se tato věc nemusela řešit. Věřím, že ČSSD se dokáže vyrovnat i s touto nelehkou situací. Děkuji za podporu. Ale je příliš brzy uvažovat o kandidaturách.

DOTAZ: Pane senátorem, jakou očekáváte Vaši sociálnědemokratickou budoucnost? Jak dlouho si myslíte, že ještě vydrží Rusnokova vláda?

ODPOVĚĎ: Sociálním demokratem zůstávám. Vzhledem k tomu, že se držím zásady jedné funkce ve straně a jedné ve veřejné správě, tak čas ukáže jak to bude v ČSSD dál a zda bude zájem o mé služby.  Rusnokova vláda předpokládám skončí kolem Vánoc, což je asi nejkratší termín pro složení nové vlády po volbách. Sněmovna se sejde až koncem listopadu. A než se ustaví, tak to zabere trochu času.

DOTAZ: Dobrý den, pane senátore, podle výsledků voleb ČSSD "utrpěla" vítězství, které však vůbec neřeší politickou situaci v ČR. Podle mého soudu za neúspěchem stojí výrazně mizerná předvolební kampaň a veřejná proklamace povolebního spojení levicových sil. Stejně tak nevýrazná postava předsedy, který stále omílá argumenty, ze kterých zakrátko bolí uši. Myslíte si, že by měla ČSSD obměnit celé vedení strany a do čela zvolit charismatického "vůdce", třeba i z řad nestraníků i za cenu možného poklesu preferencí (nebo také jejich růstu), nebo se dál snažit těžit z populistických prohlášení a gest, i když potom skutek utek? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Už jsem o tom hovořil. Náš volební výsledek určitě nejde označit za úspěch. Zatím nám chybí politik typu Roberta Fica. Ale nedokázali jsme oslovit naše přirozené voliče z řad zaměstnanců, drobných řemeslníků, rodin s dětmi, seniorů či lidí se zdravotním postižením. Sociální demokracie v celé Evropě prochází krizí hledání témat, která by občany oslovila. Změna bude nutná.

DOTAZ: Pane senátore, proč nekandidováváte do rohateckého zastupitelstva?

ODPOVĚĎ: Vždycky jsem zastával princip jedné stranické a jedné veřejné funkce. Ale popřemýšlím do budoucna.

DOTAZ: Pane senátore, chtěl bych zeptat na Váš názor ohledně vládou zamýšleného zvýšení odměn neuvolněným starostům, souhlasíte s ním?

ODPOVĚĎ: Řeknu to obecně. Platy politiků na všech úrovních by měly být pevně navázány na výdělkovou úroveň občanů. A tak jak rostou nebo klesají příjmy občanů, měli by růst nebo klesat příjmy politiků.

DOTAZ: Dobrý den, pane Škromachu, jak si vysvětlujete propad Zemanovců ve volbách a co byste vy jako politik udělal lépe být jimi?

ODPOVĚĎ: Zemanovce neřeším. Máme vlastní problém s nízkým volebním výsledkem. :-)

DOTAZ: Hezký den přeji. Vím, že bydlíte v Rohatci. Je možné vás tam někde potkat? Třeba na hodové zábavě, koštu vína, nebo fotbalovém utkání?

ODPOVĚĎ: Určitě mě můžete potkat v Rohatci při různých příležitostech. Na fotbal moc nechodím, ale rád podporuji naše hasiče nebo dětský folklórní soubor, který už dvakrát vystupoval v Senátu při letních slavnostech. Stejně tak mě můžete potkat při různých jiných příležitostech na Hodonínsku a Kyjovsku. Pokud máte chuť si popovídat nebo pomoci s řešením nějakého problému, můžete přijít do mé senátorské kanceláře v Hodoníně vedle radnice. Dobré je se domluvit dopředu telefonem, aby jste měli jistotu, že tam budu. A najdete mě i na internetu a na Facebooku. Ale třeba při otevřených sklepích je to nejlepší.

DOTAZ: Dobrý den. Před nedávnem skončil v politice bývalý hokejista Jiří Šlégr, který byl členem ČSSD. Jaký podle vás mají bývalí nebo současní vrcholoví sportovci pro českou politickou scénu přínos? U vás je to třeba Pavel Ploc...Díky

ODPOVĚĎ: Je to stejně jako u jiných profesí. Někdo má talent být politikem a někdo se hodně nadře a výkon stejně nestojí za nic. Osobně považuji za dobré, pokud jsou zastupitelské sbory na všech úrovních složeny z co nepestřejších zástupců různých profesí. Aby vystihovali skutečně složení společnosti občanů, kterou v zastupitelstvech zastupují. Takže i sportovci jsou přínosem. Momentálně je myslím příliš mnoho lékařů, kterým ale lidé přirozeně důvěřují. Jirku Šlégra jsem osobně znal a byl dobrým poslancem. totéž mohu říct i o Pavlovi Pocovi.

DOTAZ: Pane senátore, v zemí západní parlamentní demokracie by zřejmě lhaní stál politika odchod do ústraní. Proč tomu tak není u nás?

ODPOVĚĎ: Nemyslím si, že by naše demokracie byla nějak jiná než v dalších zemích např. EU. A kdyby ve světě měli odejít všichni politici, kteří někdy zalhali, tak by asi byl svět bez politiků. Tím neomlouvám lhaní, ale nepřeceňoval bych "staré" demokracie.

DOTAZ: Pane senátore, co si myslíte, že se Vám zatím podařilo v Senátu prosadit pro Váš volební region?

ODPOVĚĎ: Senát neschvaluje konkrétní projekty pro jednotlivé regiony, ale prostřednictvím zákonů pro ně vytváří rámec. Osobně považuji za jeden z úspěchů prosazení zrušení Drábkových sKaret. Návrh zákona na zrušení sKaret jsem inicioval společně s dalšími senátorkami a senátory. V mém volebním obvodě se to týkalo mnoha lidí, protože Hodonínsko a Kyjovsko patří mezi regiony s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v České republice. V ostatních případech nás většinou přehlasovala pravicová Sněmovna. Doufám, že po těchto volbách bude situace lepší. Ještě v době vlád ČSSD jsem významně podpořil rozvoj našeho regionu. Např. investice do Lázní Hodonín, Nemocnice Hodonín, nového Domu pro seniory v Hodoníně, Nemocnice Kyjov. Stejně tak podpora zaměstnávání lidí např. pomoc při prodloužení těžby v LD Mikulčice nebo nalezení náhrady za zrušenou Maryšu Rohatec firmou Candy plus a pod.. A nesmím zapomenout ani na podporu vinařského zákona.

DOTAZ: Pane senátore, myslíte si, že má Michal Hašek ještě šanci stát se předsedou ČSSD?

ODPOVĚĎ: V nejbližší době asi ne. Ale je mladý a má před sebou ještě dlouhou kariéru.

DOTAZ: Dobrý den, pane senátore, chtěl bych se zeptat, kteří politikové v současnosti i minulosti jsou Vasi nejoblíbenější a proč?

ODPOVĚĎ: Je jich určitě dost. Asi bych začal T. G. Masarykem, který byl tady od nás. Gerhard Schröder byl určitě vzorem pro mnohé sociální demokraty. Určitě mezi mé oblíbence patří i Robert Fico, docela by se nám takový charismatický lídr hodil. A vážím si Miloše Zemana, který pozvedl sociální demokracii z popela a dovedl ji až do vlády. A oceňuji i zarputilost Jirky Paroubka s jakou vedl ČSSD v minulých letech. Respektuji samozřejmě i politiky z jiného názorového spektra, ale asi chápete proč nejsou mí nejoblíbenější.

DOTAZ: Jak muzete tolerovat toho Haska. Vzdyt kazdy vi, ze jak 11x lhal nemuze byt vyjimkou. Proc se v te CSSD neocistite od takovych osob jako je Hasek?

ODPOVĚĎ: Asi i v tomto případě platí, že člověk může udělat 1000 dobrých věcí a smaže je jedna špatná či chyba. Kdyby z politiky měli odejít všichni lidé, kteří někdy zalhali, asi bychom byli bez politiků. Michal Hašek vyvodil svoji osobní zodpovědnost a odstoupil z funkce prvního místopředsedy ČSSD. Neznám mnoho lidí, kteří by podobně reagovali na své nešťastné vyjádření. A že by se jich našlo. Věřím, že Michal Hašek při svém věku ještě dokáže, že je platným členem ČSSD.

DOTAZ: budou ted pokracovat zname a oblibene hovory od bazenku?

ODPOVĚĎ: Ohlasy na "Hovory od bazénku" jsou velké. Je nutné je chápat jako lehce úsměvný pohled na politiku a dění v naší zemi. Trochu se nám ochladilo, tak přemýšlím o zimním řešení. Možná Moravský slípek jako azyl. Něco vymyslíme. A na jaře opět od bazénku. :-)

DOTAZ: Proč jste se vlastně pustil do boje proti Bohuslavu Sobotkovi? Co vás k tomu vedlo?

ODPOVĚĎ: Bojem bych to nenazýval. Jen máme různé názory na to kam by měla ČSSD směřovat a jak. Stejně tak jsme se neshodli na hodnocení posledního výsledku voleb do Poslanecké sněmovny. Kdy z očekávaných 35% to najednou bylo jen 20,5%. To nelze hodnotit jako volební úspěch, i když jsme byli první na pásce. Toto "utrpené" vítězství nám velmi komplikuje prosazení našich programových priorit a nenaplněná očekávání jsou horší než si přiznat pravdu, že s tímto volebním neúspěchem toho moc nesplníme. Slávek Sobotka i volební manažer ČSSD Milan Urban jsou jiného názoru. Přeji jim štěstí ve zhodnocení jejich volebního snažení.

DOTAZ: Pane Škromachu, kdy se už konečně stáhnete z politiky a začnete se živit normální prací? Pokud dobře vím, jste většinu svého života placeným funkcionářem, je ještě něco, čím byste se zvládl uživit? Přeji sluníčkový den.

ODPOVĚĎ: Přeji hezký den z Moravy všem čtenářům. Těším se na Vaše dotazy. Bude mojí snahou jich co nejvíce zodpovědět.  S politikou je stejné jako s každou jinou profesí. Hokejistu staví pokud dává góly, herce pokud má plné sály. A politici jsou politiky dokud je staví na kandidátku a volí je občané ve svobodných volbách. Jinak poprvé jsem byl zvolen poslancem, když mi bylo 39 let. Do té doby jsem pracoval v různých dělnických či technických profesích. A musel jsem se pěkně ohánět, abych uživil rodinu. Od roku 1990 jsem byl šest let předsedou odborové organizace OS KOVO v JMA Hodonín. Takže určitě nejsem většinu života v placené veřejné funkci. Věřím, že už vyrůstají noví nástupci, kteří budou jednou úspěšnější. Rád se s nimi podělím o své zkušenosti bez kterých to taky nejde. Velmi vzpomínám na mého předchůdce a zkušeného politika Václava Grulicha.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze