Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Bez práce je 600 tisíc lidí, je třeba jim pomoci

Bez práce je 600 tisíc lidí, je třeba jim pomoci

Ke konci letošního března evidovaly úřady práce v ČR celkem 573 tisíc lidí bez práce. To je bezmála deset procent práceschopných obyvatel, a oproti loňskému roku jde o nárůst 28 procent. Při průměrném počtu členů rodiny a jejich nejbližších příbuzných se s důsledky nezaměstnanosti potýká 4,6 milionů Čechů, Moravanů a Slezanů. To je téměř polovina našeho obyvatelstva.

V některých okresech, třeba na Jesenicku nebo na Mostecku je situace ještě mnohem horší, nezaměstnanost zde dosahuje 19 a 17 procent. Na jedno pracovní místo v Děčíně, Teplicích či Karviné připadá zhruba 70 uchazečů, v republikovém průměru přes 17 uchazečů na jedno volné pracovní místo. Problém není v tom, že lidé nechtějí pracovat. Problém je v tom, že nejsou vytvářena pracovní místa. To se musí změnit. ČSSD to vnímá jako prvořadý úkol.

Za prvé chceme udržet co nejvyšší stávající zaměstnanost, tj. uchovat co nejvíce současných pracovních vztahů i za cenu přímé podpory státu poskytované jak zaměstnancům, tak zaměstnavatelům. Udržením sociální dávek na současné výši podpoříme spotřebu obyvatelstva, kterou uspokojují opět současní zaměstnavatelé.

Za druhé budeme zaměstnanost řešit rozdílně v odlišných regionech. Nelze přistoupit stejně k řešení problémů v Praze a naopak v Ústí či v Jeseníku. Každý region vyžaduje specifický přístup. Chceme zajistit investice do jejich dopravní sítě, dálnic, rychlostních silnic. Půjde nám o naplnění poloprázdných průmyslových zón a vyhledávání dalších vhodných ploch pro nové investory.

Konečně za třetí, veřejné investice v oblasti infrastruktury by neměly smysl, kdybychom je nezpřístupnili širokému okruhu potencionálních dodavatelů. Musíme zasáhnout proti vznikajícím kartelům u státních zakázek a musíme tyto zakázky zpřístupnit malým a středním podnikatelům. Zákon o zadávání veřejných zakázek je ze strany těchto firem opakovaně kritizován; změníme jej tak, aby se prostor pro soutěžení rozšířil také pro ně.

Za čtvrté odstraníme byrokratické překážky v podnikání a zjednodušíme podmínky podnikání tak, aby podnikatel podnikal a ne úřadoval či obíhal úřady. Je úsměvné, že pravicová vláda ODS a současných lídrů TOP 09, která se tolik oháněla vstřícností k podnikatelům, v této oblasti totálně selhala a ČR se za její éry propadla v žebříčku zemí z pohledu péče o podnikatele kamsi za Mongolsko a Botswanu. Tak to alespoň posuzuje studie Světové banky.

V dnešní nelehké hospodářské situaci má stát pro vznik nových pracovních míst nezastupitelnou roli. Žijeme v období, kdy sám soukromý zaměstnavatel nedokáže počet svých pracovních míst rozšířit. Je třeba pro něj připravit stabilní prostředí a pomoci mu s odbytem jeho produktů v zahraničí. Jeho hospodářský úspěch pak bude hospodářským úspěchem celé ekonomiky.

Naším receptem na nezaměstnanost nejsou selektivní opatření, naším receptem je státní podpora ekonomického růstu.

Zdeněk Škromach, místopředseda ČSSD

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze