Mezi politiky však převládá spíše názor, že Zeman bude chtít zůstat na Hradě dalších pět let. "Pokud bude v kondici, hlavně fyzické, tak jsem přesvědčen, že do toho půjde. Tu možnost má a jeho aktivita, která je v poslední době poměrně velká, svědčí o tom, že si tu pozici připravuje," připomíná senátor Zdeněk Škromach z ČSSD prezidentovy intenzivní mítinky v regionech.

Exministr práce svůj zájem o Hrad netají, ale coby velký prezidentův stoupenec vyčkává. V případě obhajoby se Škromach nechce Zemanovi plést do cesty.

"Beru to vážně, jdu do toho. Ovšem platí, že pokud bude kandidovat Miloš Zeman, tak to zkusím až příště, v roce 2023. Kandidovat proti němu by bylo zbytečné tříštění sil na levici, to by mohlo jen nahrávat pravici," domnívá se Škromach.

Prezidentský post bere jako vyvrcholení své politické kariéry. A je tedy vůbec něco, co by dělal jinak než jeho vzor? "Určitě všechno, co dělá, není stoprocentní. Některé Milošovy pohledy jsou spíše středové než levicové, například jeho názory na sociální politiku," odpovídá senátor.

Autor: Václav Dolejší