Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Aktivní politika zaměstnanosti - klíčový prostředek pro boj s nezaměstnaností

Aktivní politika zaměstnanosti - klíčový prostředek pro boj s nezaměstnaností

Zdeněk Škromach odpovídá na dotaz z portálu ParlamentníListy.cz

Dotaz od: richard hybš

Nezaměstnanost – jak byste jako zákonodárce podporoval tzv. aktivní politiku zaměstnanosti? A proč je podíl výdajů na aktivní politiku zaměstnanosti k HDP u nás hluboce pod evropským průměrem? Kdo za to může?

Odpověď:

Jako zákonodárce podporuji návrhy podporující aktivní politiku zaměstnanosti, ale nejdůležitější pro realizaci naší politiky je potřeba získat v příštích volbách vládní moc.

Může za to vláda, která nese zodpovědnost za rozpočet a rozdělování investic. Současné spíše NEinvestice do APZ jsou politickým rozhodnutím pravicové vlády P. Nečase a M. Kalouska. Základním problémem je restrukturalizace výdajů na MPSV. Investice do aktivní politiky zaměstnanosti jsou poddimenzované, ačkoli i ze selského rozumu je evidentní, že se investice tohoto druhu vyplatí spíš než výdaje pasivní (dávky). ČSSD vnímá aktivní politiku zaměstnanosti jako klíčový prostředek pro boj s rostoucí nezaměstnaností, trh práce selhává a to již nejen u typicky rizikových skupin, jako jsou zdravotně postižení, maminky po mateřské, starší 50 let či čerství absolventi. Je nutné začít motivovat zaměstnavatele, aby pracovní místa vznikala. Jako zákonodárce podporuji návrhy podporující aktivní politiku zaměstnanosti, ale nejdůležitější pro realizaci naší politiky je potřeba získat v příštích volbách vládní moc.

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze