Facebook stránka Facebook osobní profil Youtube
  • Facebook
  • Facebook
  • Youtube

Ing. Zdeněk Škromach Exmístopředseda Senátu Parlamentu ČR
Exministr práce a sociálních věcí

Agenturní práce-sociálně odpovědná firma

Agenturní práce-sociálně odpovědná firma

Pod tímto mottem uspořádala Českomoravská komora odborových svazů dne 18. listopadu konferenci s mezinárodní účastí o problematice agenturního zaměstnávání.

Tento typ zaměstnávání je již 25 let fungujícím flexibilním nástrojem pracovního trhu v ČR. Využívají ho jak firmy, které potřebují rychle měnit počty zaměstnanců podle počtu zakázek, a kterým tento způsob výdělku vyhovuje. Prázdné řeči politiků a úředníků o podpoře flexibility a zkrácených úvazků jsou jen utrácením evropských či veřejných prostředků. Bohužel, v České republice je rozsah agenturního zaměstnávání pouze 0,7 % z celkového počtu zaměstnanců, zatímco v Evropě je to 3,5 %. Podle zástupce ETUI Jana Drahokoupila je tu pádný důvod agenturní zaměstnání podporovat, ne regulovat, protože tím nahráváme černému trhu.

Předseda ČMKOS Josef Středula zahájil jednání slovy: „Nejlepší by bylo, kdyby tato konference vůbec nemusela být. A důvod? Na agenturním zaměstnání se přiživují podvodníci, vládne tu nepřehlednost a mnohé z agentur zneužívá i družstevnictví.“ Dále Středula uvedl, že si udělal „soukromý výzkum“, zda lidé věří agenturám. Zjistilo se, že většina z oslovených odpověděla, že po špatných zkušenostech jim nevěří. Kontrolní orgány se setkaly i s jednáním hraničícím s kriminálními činy, kdy lidem tyto černé agentury odebíraly pasy, nutily je spát v továrnách a setkali se i s násilím. Jednou z možností, jak nastavit nový způsob kontrol je možnost, aby seriózní agentury měly možnost dohledu nad černými. Generální ředitelka Manpower ČR Jaroslava Rezlerová upozornila na fakt, že agenturní služby těch skutečně seriozních agentur nejsou právě levné a zaměstnavatelé i uchazeči o práci se často obracejí na mnohem levnější, kde sliby jsou jen planou frází. Pomůckou může být přehled agentur registrovaných v Asociaci poskytovatelů personálních služeb. Slováci jsou daleko razantnější než Češi. Přesvědčil o tom přítomné Jozef Toman, ředitel odboru pracovních vztahů Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky: „Změny v agenturním zaměstnávání se staly součástí právní úpravy v roce 2013. Za prvé bylo třeba očistit trh od špinavých agentur, takže bývalých 1100 se zredukovalo na 200.“ Tři hlavní pilíře agenturního zaměstnávání tvoří: zájem o ochranu zaměstnanců, dodržování férové soutěže mezi zaměstnavateli a v neposlední řadě i férová spolupráce mezi agenturami. “Již v roce 1972 byl v SRN zaveden institut agenturního zaměstnávání,“uvedl Helmut Fiedler z DGB. V současné době je v Bavorsku zaměstnáno přes agentury 850 tisíc lidí. Ti, kteří pracují na plný úvazek, pobírají hrubou mzdu v průměru kolem 3000 euro, částečný úvazek je ohodnocen částkou 1700 euro hrubého a nekvalifikovaní pracovníci dostávají průměrně 1449 euro. Byla zavedena minimální hodinová mzda a po 18 měsících musí být zaměstnanec přijat do stálého pracovního poměru.

Zdroj: ČMKOS

Nahoru | Kontakt

Copyright © 2014 Ing. Zdeněk Škromach. Všechna práva vyhrazena. | mobilní verze